Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Budi fit

Sportsko penjanje – odlična aktivnost za razvoj kondicije, snage i fleksibilnosti

Sportsko penjanje je sport koji zadnjih godina uzima sve više maha u Hrvatskoj i svijetu. Tako je u Tokiju na Olimpijskim igrama uvršten u natjecateljski program.

Sportsko penjanje je sport koji zadnjih godina uzima sve više maha u Hrvatskoj i svijetu. Tako je u Tokiju na Olimpijskim igrama uvršten u natjecateljski program.

Počeci sportskog penjanja u današnjem obliku, kao i sve što vrijedi danas, počinje u 80-im godinama prošlog stoljeća. Prva natjecanja su penjači počeli održavati na prirodnoj stijeni. Pa tako jedno od prvih održanih natjecanja, održano je na Marijanu u Splitu 1986 g, a već 1989 g. U Zagrebu održano je i prvo natjecanje na umjetnoj stijeni u Domu sportova, Art Rock 89.

Penjanje u prirodi i dvoransko penjanje

Razvojem dvorana i sustava natjecanja se i sami sport počeo razvijati u dva pravca.

Sportsko penjanje u prirodi, koje je zadržalo svoj ne formalniji outdoor karakter aktivnosti na otvorenom. Tu se sudionici “natječu” tko će popeti teži smjer u onom profesionalnijem obliku, odnosno u rekreativnom obliku pomicati vlastite granice penjanjem težeg ili možda dužeg smjera.

Dvoransko penjanje se više razvilo u standardizirani sport u kojemu se održavaju natjecanja u obliku prvenstava i kupova kako na međunarodnoj razini tako i na nacionalnom nivou. Službena natjecanja se danas održavaju isključivo na umjetnim stijenama u dvoranama.

Discipline u kojima se danas natjecatelji natječu su:

  • Boulder penjanje, gdje je cilj popeti kratki smjer do 5 m visine a od pada smo osigurani sa strunjačom
  • Brzinsko penjanje, gdje je cilj što brže doći do vrha
  • Težinsko penjanje, gdje je cilj popeti smjer do 20 m visine a od pada smo osigurani s užetom.
Ozlijede u sportskom penjanju su rijetke

S obzirom na to da je riječ o sportu gdje se sudionik penje na određenu visinu te bi se prilikom pada mogao ozlijediti, na sigurnost je stavljen veliki naglasak. Sva tehnička oprema koja se upotrebljava u sportskom penjanju (uže, pojas, karabineri) i sistemi su izuzetno sigurni i testirani te štite sudionike od neželjenih ozljeda. Dapače, ozljede u sportskom penjanju su rijetke i uglavnom u obliku istegnuća i ogrebotina kao i u bilo kojem drugom sportu.

Sportsko penjanje je upravo zbog svog sigurnog karaktera namijenjeno uistinu svima bez obzira na godine i fizičke sposobnosti. Bez obzira dali se počinjete baviti penjanjem s natjecateljskim aspiracijama ili čisto rekreativno. Kroz treninge čete razviti kondiciju, snagu, fleksibilnost cijeloga tijela te preciznost u pokretu  potrebnu za kretanje u stijeni. Također je potrebno razviti i određene mentalne vještine kako bi mogli uspješno savladati uspone koji mogu biti i nekoliko stotina metara visine.

Škola sportskog penjanja

E sada nakon svega, kako se početi penjati? Danas,  jednostavno! Kontaktirajte neku od dvorana za penjanje, kao što je Boulder Zona ili klub, kao što je Totem i dogovorite neki od tečaja ili treninga primijenjen vama i vašim željama.

S obzirom na to da je ipak riječ o aktivnosti s koje se pada s određenih visina svakako preporučujemo da u početku s licenciranim trenerima i instruktorima naučite osnove penjačkih tehnika i ispravne upotrebe penjačke opreme kako bi izbjegli neželjene ozlijede. Za početak od dovoljna je dobra volja i bočica s vodom.

Autor teksta: Tomislav Habulin, Instruktor sportskog penjanja, SPK Totem

Foto: SPK Totem

Ne propustite

Obitelj

Bjelovarski dragovoljci planinarenjem se rješavaju trauma i proživljenih ratnih strahota.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.