Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Štedjeti u recesiji

Vrijeme je za promjenu neracionalnog ponašanja.

Za sve koji se neprestano bore sa praznim novčanikom i raznim dugovanjima evo nekoliko savjeta kako izdržati cijeli mjesec s pozitivnim stanjem na računu:
  • Korisno je napraviti točan budžet koji se smije trošiti.
  • Izradite mjesečni plan primitaka i izdataka.
  • Popišite stvari za koje treba štedjeti, kao naprimjer za godišnji odmor, popravci u kući ili ulaganje novca u posebna osiguranja.
  • Napravite trajni nalog ili izravno mjesečno terećenje računa radi uloga u štednju. Tako možete pripremiti budžet te otkriti na što trenutno trošite novac.
  • Mnogi se iznenade kada shvate koliko novca troše na nepotrebne stvari. Kada otkrijete glavnog "krivca" stalnog minusa, trebali biste se samo držati zacrtanog budžeta.
  • Jako bitno je otplatiti stare dugove prije nego donesete odluku o štednji.
  • Dodatan financijski pritisak donose blagdani koji dovode do prekomjernog trošenja, uglavnom na hranu koja je više stvar loše navike nego samog zadovoljstva.

Često financiramo blagdanske poklone i druge troškove vezane uz blagdane iz plaće, a ne iz ušteđevine. Prije blagdanske strke valja točno odrediti što će se jesti, koliko je potrebno hrane i kakvi će se pokloni kupiti. Poklone je isplativije nabavljati ranije jer nerijetko se na sniženjima pronađe upravo ona stvar koju voljena osoba već dugo priželjkuje.

Prednosti trajnog naloga i internet bankarstva

Prilikom otvaranja trajnog naloga vlasnik računa daje ovlasti banci da u njegovo ime i za njegov račun obavlja redovita plaćanja, u jednakim ili različitim iznosima. Trajni nalog mogu pokrenuti sve osobe koje imaju otvoren tekući, žiro, devizni ili štedni račun.

Otvaranje naloga omogućuje nam planiranje troškova i rasterećenje od obveze plaćanja na određeni datum – brigu o tome preuzima banka. Posebno je pogodan za plaćanja režija ili mjesečnih obroka kredita.

Vrijeme štedite i plaćanjem računa internet bankarstvom. Na taj način možete također ubrzati dostavu naloga za plaćanje, u kratkom roku saznati sve o obavljenim transakcijama, odnosno što je ostalo na vašem računu i gdje ste sve trošili. Umjesto čekanja u poslovnici banke, uz malo truda sve ćete obaviti unutar svoja četiri zida.

Nepotrebna dodatna energija

Svoj dom nemojte nikad pregrijavati. Idealna temperatura u grijanim prostorijama je 20 stupnjeva Celzijevih. Za svaki stupanj više potrebno je dodatnih šest posto energije. Dobro je imati termometar u prostoriji te na radijatore ugraditi termostatske ventile. Provjerite jesu li prozori kvalitetno postavljeni i pričvršćeni, a za očuvanje topline u zidovima prozračujte prostorije na desetak minuta i to na način da širom otvorite prozore.

Energija se ne štedi samo na grijanju. Zato ne zaboravite:
  • Ostavite upaljeno svijetlo samo u prostoriji u kojoj se nalazite
  • Radio ili tv ugasite ukoliko ništa ne pratite ili slušate
  • Ukoliko nemate "nervozne" susjede, robu perite iza 21.00 kada je struja povoljnija

Kupite nekretninu i uštedite

Cijene nekretnina padaju po svemu sudeći još će se neko vrijeme nastaviti takva tendencija. Kupovinom možete uštedjeti i baš zato budite vrlo oprezni. Kako? Evo kako dodatno popraviti svoju financijsku situaciju.
  • Najbitnije je odlučiti koliko novaca možete potrošiti.
  • Izračunajte točno koliko imate i koliko realno možete posuditi. Mnogo banaka nudi kredite za kupnju nekretnina, kuće ili stana.
  • Raspitajte se da li ste uopće u mogućnosti podići kredit.
  • Također pazite na troškove koji mogu nastati: porez, naknada za registraciju zemljišta (nekretnine na svoje ime), troškovi selidbe, računi koje morate platiti za stan iz kojega selite, a koji dolaze tek sljedeći mjesec.
  • Vodite računa o troškovima za buduću nekretninu: računi za grijanje (plin, struja, lož ulje), računi za vodu, pričuva.
  • Angažirajte agenta za prodaju ili kupnju nekretnina. Posebno naglasite agentu koliko ste spremni potrošiti novaca za nekretninu.
  • Prelistajte ponudu specijaliziranih oglasnika za prodaju nekretnina.
  • Stupite u kontakt sa građevinskim tvrtkama koje vam mogu dati detaljne informacije o nekretnini koja se gradi na Vama zanimljivom području.
Naravno još je puno načina kako biste mogli štedjeti u svome domu. Većina nas se neracionalno ponaša primjerice i prema vodi. Navikli smo da je uvijek ima u izobilju pa kada peremo zube iz slavine teče mlaz, a kada se primjerice ostaci hrane sasuše na posuđu zaboravimo ga namočiti kako bismo ih lakše uklonili. O mnogim svakodnevnim aktivnostima niti ne razmišljamo, iako u vrijeme recesije ne bi bilo loše preispitati okorjele navike.


Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Drama Queen

S nekima bih nešto i odradila, a s nekima ne bih.

Trendovi

Želite li imati pun novčanik, istočnjački učitelji savjetovat će vam da izaberete novčanik u odgovarajućoj boji.

Zanimljivosti

Ako niste sigurni što gledati ovih dana i mislite da ste sve pogledali (vjerojatno i jeste), nekad je dobro pustiti stare filmove koji će...

Savjeti stručnjaka

Dok je uživanje u hrani i čaši vina sigurno dio te tradicije, ne može se poreći da je blagdansko prejedanje postalo važan dio iste...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.