Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Što bebe sanjaju?

I kako djecu zaštiti od loših snova…

Ako ste se ikada pitali da li male bebe sanjaju, odgovor je – da. Babble.com čitav mjesec posvetio je znastvenom pristupu ovoj temi. Dijelovi mozga koji kontroliraju našu "sanjalačku" aktivnost razvijaju se jako rano i postaju aktivni prije rođenja. Teško je znati što to točno bebe vide u svojim snovima, ali pretpostavke se temelje prema stupnju kognitivnog razvoja bebe u toj fazi života te fazi u kojem se nalazi razvoj njihove imaginacije.

Bebe provedi više vremena spavajući nego odrasli. Sve do 3. mjeseca života bebe provedu 50% njihovog vremena u REM fazi sna, onoj u kojoj sanjamo. Dr. Said Shanawani, neurolog i stručnjak za snove, objašnjava kako se mozak u REM fazi ponaša identično kao i kada smo budni – aktivan je i konstantno procesuira informacije. Upravo zbog toga znastveni vjeruju da je ovo vrlo bitna faza dječjeg razvoja. Tako npr. još nerođena beba tako može sanjati o zvuku majčinog glasa ili mutnim svjetlosnim slikama koje prodiru do nje, dok novorođenče može sanjati o licima i oblicima koje upoznaje.

Znastvenici tvrde da bebe sanjaju, ali nisu sigurni mogu li bebe imati ružne snove. Bebe već u prvim mjesecima formiraju sjećanja na određene osjećaje ili stanja koja mogu biti neugodna (bebi može biti hladno, može biti mokra, gladna, mame predugo nema pored nje…) tako da takva sjećanja mogu utjecati na kvalitetu snova.



Noćne more

Noćne more postaju predmetna tema u dječjoj dobi od 2 do 3 godine, kada nam djeca sama mogu opisati loše snove. Isto tako, djeca tada počinju stvarati prve predodžbe o tome da se i ružne stvari događaju u životu. Već u predškolsko doba, postaju svjesna da oko njih postoje mnoge opasne i rizične situacije. A strahovi koji nastaju tijekom dana, mogu se pretvoriti u ružne snove, kada padne noć. "Babaroga" je pojam koji se pojavljuje paralelno s razvojem mašte i kreativnosti. Oko 18. mjeseca života, kod prvih pokušaja govora, djrca počinju razmišljati simbolički i apstraktno. Takav način razmišljanja može rezultirati bizarnim i nemirnim snovima, koje zovemo noćnim morama.

Kako zaštiti dijete od loših snova?

Obzirom da znaju kako loši snovi mogu biti uznemirujući, normalno je da se roditelji brinu za svoju djecu u takvim slučajevima. Stručnjaci savjetuju roditeljima da razgovaraju s djecom o njihovim strahovima ili brigama tijekom dana, te da na kreativne načine nauče djecu kako da kontroliraju svoje loše snove tijekom noći.

Roditelji i djeca zajedno mogu nacrtati "lovca loših snova" i objesiti ga iznad kreveta kako bi se dijete na simbolički način osjećalo sigurnije i kada spava. Djecu treba ohrabrivati da prenesu svoje noćne more na papir, i zajedno s njima treba razgovarati o nacrtanome. Dijetetu se može savjetovati da preokrene jastuk ako bude imalo loše snove, te će na taj način promjeniti "sanjalački kanal". Sve ovo najbolje je obaviti u dječjoj sobi, u prostoru u kojem se loši snovi i događaju. Nemojte naviknuti djecu da je vaš krevet sigurno utočište od loših snova, već mirnim, smirujućim glasom objasnite djetetu da je ono sigurno i da svaki san pa i onaj loš prestaje buđenjem, kada sve ponovno poprima svoj pravi smisao.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više

Putovanja

U ovom ćemo vam tekstu dati korisne savjete i ideje kako se učinkovito pripremiti za obiteljsko putovanje i osigurati da sve prođe glatko i...

Putovanja

Čak 84 posto pripadnika generacije Z, rođenih između 1995. i 2012., radije bi otišli na izlet ili putovanje nego potrošili novac na bilo koji...

Obitelj

Jednokratne pelene u prosjeku se mijenjaju oko šest puta dnevno, dok je kod novorođenčadi taj broj i veći - čak do deset puta dnevno.

Obitelj

Najuzbudljivije proljeće s bebama je pred nama, mnoštvo noviteta čeka nas u Baby Center trgovinama i na sajmu Dani beba, djece i trudnica u...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.