Cupuacu ili Cupuaçu ultimativno je super voće iz Južne Amerike. Iako je tamo, posebice u Brazilu, već odavno prepoznato kao ‘vitaminska bomba’ prepuna antioksidansa i ostalih nutrijenata, ovo voće sve je popularnije u Sjevernoj Americi, ali i na ostalim kontinentima.
Mnogi svjetski nutricionisti smatraju kako će Cupuacu skinuti s trona popularno južnoameričko voće Acai. Oba ploda imaju iste dobrobiti, no neki stručnjaci tvrde kako je Cupuacu zdraviji od acai bobica, jednostavnije ga je uzgajati, a njegovim uzgojem ne uništavaju se prašume u Južnoj Americi.
Plod drveta Cupuacu pripada porodici kakaa i raste na visini od 12 do 20 metara. Ovo vrlo nedostupno voće stoljećima je primarna namirnica ljudi koji žive u prašumi. Nalik na dinju ili lubenicu, Cupuacu ima tvrđu koru, no ispod nje nalazi se kremasta, egzotična pulpa.
Sazrijeva od siječnja do travnja, tijekom sezone kiša. Tada se bere i iz njega se vadi pulpa koja se koristi za sokove, sladoled, džemove, smoothiese, ali i kao dodatak kremama. Proizvodi od ove egzotične voćke u većini velikih gradova Južne Amerike, poput Ria, smatraju se delikatesom.
NUTRITIVNA VRIJEDNOST
Cupuacu sadrži visoku razinu B1, B2, B3 vitamina, masne i aminokiseline i barem devet antioksidansa uključujući vitamine A i C. S obzirom na to da pripada obitelji kakaa bogat je i flavonoidima.
Ovo prašumsko voće sadrži kalcij i selenij te obiluje fitonutrijentima.
Cupuacu stimulira imunološki sustav i pomaže u borbi protiv raznih bolesti. Ne sadrži kofein, ali ima energetski učinak kao da ga ima jer podiže imunološki sustav, snižava krvni tlak i bogat je vitaminima. Za razliku od energetskih pića ili kofeina, poslije soka od Cupuacu ne osjeća se umor.
Zbog bogatstva vitamina B zaslužan je i za zdravlje kose i kože. Smanjuje razinu kolesterola, povećava libido i moždane funkcije. Pomaže i pri zdravijem kardiovaskularnom sustavu.
[/box]
Cupuacu stoljećima uzgaja autohtono stanovništvo tropskih prašuma koje zna kako najbolje iskoristiti sve što im priroda nudi. Njegovo sjeme pod nazivom ìbeansî često se davalo onima s bolovima u abdomenu, a sok od Cupuacu posvećivali bi šamani i davali bi ga trudnicama, mladim parovima koji žele stvoriti obitelj, a koristio se i kao lijek za razne bolesti.
Pozornost zapadnjaka ovo egzotično voće privuklo je kada je jedna japanska tvrtka zaštititi ime ovog drveta i voća kako bi mogli prodavati piće od kave s čokoladom. Brazil je naposljetku uspio nacionalizirati to voće te je Cupuacu ipak ostao njihov zaštitni znak.
Ovo voće nalazi se u proizvodima široke namjene poput šampona, losiona za tijelo, maslaca, sladoleda ili soka. Samo voće koje se uzgaja u džunglama Kolumbije, Bolivije, Perua i na sjeveru Brazila u Hrvatskoj nije dostupno, a teško ćete ga naći i kod njihovih susjeda, Sjedinjenim Američkim Državama.
No, ono se nalazi u mnogim proizvodima na policama supermarketa ili kozmetičkih kuća diljem svijeta. Kreme s maslacem od Cupuacu preporučuju se trudnicama u borbi protiv strija, za brže zacjeljivanje suncem oštećene i isušene kože što je vrlo korisna informacija posebice u ovim ljetnim mjesecima kada kožu svakodnevno izlažemo suncu.

You must be logged in to post a comment Login