Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Udaja bez ljubavi i prisilni brakovi

U 21. stoljeću uspješno se održavaju tradicionalni običaji sklapanja brakova koji oduzimaju slobodu.

Serap Cileli živi životom talijanskih državnih odvjetnika i sudaca koji su se odlučili boriti protiv mafije; čitav dan pod paskom tjelohranitelja i policije u strahu je za vlastiti život. I Serap i borci protiv mafije na neki način bore bitku protiv arhaičnih i tradicionalnih struktura koje ne prežu ni pred najradikalnijim rješenjima. No dok se predstavnici talijanskog pravosuđa bore protiv ekonomskog iskorištavanja društva od strane mafijaških struktura, Serap Cileli se bori takoreći protiv svoje obitelji. One iste obitelji koja ju je već jednom izdala u ime tradicije.

Brak s nepoznatim

Serap je imala samo 15 godina kada ju je za vrijeme odmora u domovini Turskoj obitelj udala za čovjeka kojeg prije toga nije ni poznavala niti voljela. Serap je tek nakon sedam godina pobjegla iz okova prisilnog braka i vratila se u Njemačku u kojoj je rođena i u kojoj je odrasla. Otada se bori za prava žena i djevojaka koje su žrtve zločina o kojem se tek odnedavno u Njemačkoj govori kao zasebnom kaznenom djelu. Njemačka vlada je naime krajem listopada odlučila prisilni brak svrstati pod posebno kazneno djelo. Dosada se osobama kojima se sudilo pod sumnjom da su nekoga prisiljavale na ulazak u bračnu vezu sudilo zbog težeg oblika prisile. No kako kaže Cileli prisila na brak sadrži elemente mnogih kaznenih djela:

"Kod prisilnog braka nalazimo mnoga kaznena djela: doživotno silovanje, nasilje, oduzimanje slobode. Sve te povrede ljudskih prava nalazimo u jednom djelu."

Lažna tolerancija

Novi zakon ne samo da je prisilu na brak svrstao u red samostalnih kaznenih djela nego je regulirao i bolju zaštitu žrtava. Ubuduće žrtve prisilnih brakova neće ni nakon dugogodišnjeg izbivanja iz Njemačke gubiti pravo na boravak kao što je to dosad bio slučaj. Naime nakon šestomjesečnog boravka u inozemstvu strani državljani u pravilu gube pravo na boravak bez obzira na to koliko su dugo prije toga živjeli u Njemačkoj. Sve su to elementi koje Serap Cileli drži za veliku pozitivnu promjenu. No ipak je najvažnije, kako kaže, da Njemačka kao država jasno daje do znanja da neće tolerirati ovakve pojave bez obzira na to bile one dio nekakve tradicije ili ne. "Definicija kaznenog djela je vrlo važna kako bi se odaslala poruka. Kao prvo da se takvo što ovdje osuđuje a kao drugo da se osobe koje prisiljavaju na brak mogu goniti i u inozemstvu", kaže Cileli. Njemački ministar unutarnjih poslova Thomas De Maziere objasnio je prilikom predstavljanja novog zakona kako je prisilno sklapanje braka bilo dugi niz godina tolerirano kao "tradicija drugih kultura". "Tomu treba stati na kraj", rekao je ministar.



Ostatak pročitajte ovdje:
Prisilni brakovi – udaja bez ljubavi i doživotno oduzimanje slobode

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Više

Drama Queen

Jednom davno bila sam romantična. Jednom davno možda sam i vjerovala u ono „da kraja života“.

Suncokreti na oblacima

Često se kraj odnosi na rastanke, odvajanja, razvode, prestanke prijateljstva. Međutim, ne mora kraj nečeg doslovno značiti baš kraj – kraj.

Seks i osjećaji

Prevara u ljubavnom odnosu jedna je od težih izdaja i treba vremena da čovjek nakon ovakvog neugodnog iskustva povrati povjerenje u ljude.

Duh i tijelo

Ljubomora je normalna ljudska emocija i nije lako postaviti granicu između normalne i patološke ljubomore.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.