I to se dogodilo – nakon par godina iščekivanja, konačno sam pogledala film 50 nijansi sive. Ovih dana imala sam prilike na stranim portalima čitati recenzije filma i ne samo da niti jedna nije bila pozitivna, već su bile zaista maksimalna “pljuvačnica”. “Pa dobro koliko loš film može biti”, mislim si.
U svijetu je uvijek nešto “IN”, a trenutno je “IN” spominjati ovaj film u negativnom kontekstu. Sačuvaj Bože da bi rekao da film ima i dobrih strana, kao da već nismo svjesni da je knjiga loša, pa koliko onda film može biti dobar? Nije remek djelo, naravno, ali tko je očekivao nominaciju za Oscara? Da, ima loših strana, ali ima i dobrih strana, a nerijetko se zapravo preklapaju.
1. Odličan soundtrack
Možda vam ovo nije najbitnija stvar u filmu, ali glazba stvara atmosferu. Pošto je ovaj film na IMDB-u označen s 4,0 vjerujem da bi bio označen barem s 3,0 da nije imao soundtrack koji ima. Playlista uključuje dosta obrada poznatih stvari, ali sve pjesme su savršeno prilagođene samoj tematici pa u nekoliko navrata, zbog glazbene pozadine, zaboravite da gledate jedan osrednji film.
2. Predvidljiv predložak
Film se dosta drži knjige, što je zapravo ok jer ako znate koliko je knjiga loše osmišljena i napisana, onda vas scenarij filma i neke nelogičnosti neće smetati, a samim time nećete se ni razočarati.
3. Scena s gaćicama
U jednom trenutku radnja se seli u Christianovu “crvenu sobu”. Nakon što Ani zaveže ruke za strop, skida joj gaćice i potom ih pomiriši. Ako radi ničega drugoga, radi ove scene se isplati pogledati film.
4. Jamie Dornan
Iako na prvu nismo Christiana tako zamišljale, Jamie je zapravo odlično utjelovio ovog fatalnog bogataša. Ne samo da je zgodan i isklesan, nego ima držanje i pogled baš u maniri Christiana iz knjige – neugodno ti je dok te gleda jer imaš osjećaj da te razodijeva. U svakom slučaju čovjek je melem za oči, pa čak i ako nije vaš tip.
5. Anastasia Steele
Prekrasna Dakota Johnson koja glumi Anu, ujedno je i vrlo iritantna. Cijelo vrijeme priča na rubu plača i orgazma (a možda tu i nema velike razlike), ubacuje neke nepotrebne uzdahe i na momente vas to stvarno zna izbaciti iz takta. Pa ipak, točno takva je i u knjizi, tako da tu nema iznenađenja. Iritantna je u knjizi, iritantna je i na filmu. Jedina glumica koja bi mogla jednako iritantno odglumiti Aninu “Werthersku patnju”, je Alexis Bledel, kćer iz poznatih Gilmorica. Film je doduše mogao tu intervenirati, pa je šteta da nije.
6. Dosadnjikava radnja i loš scenarij
Stvari se presporo odvijaju. Previše je krupnih scena njih dvoje kako pričaju dok on nju drži za vrat, a ona uzdiše. Ima barem 20 takvih scena i ne možeš razlikovati jednu od druge. Radnja nikako da krene, pa s vremena na vrijeme zaboraviš koja je poanta svega. Ali ajde, onda ubace neku scenu seksa pa se smiriš. Također, njihovi dijalozi su u najmanju ruku “bljedunjavi”. Nisu toliko kriminalni kao u knjizi, ali mogli su zaista biti bolji.
7. Prekinute scene seksa
Još jedna stvar koju su neke recenzije spomenule je da u filmu nema seksa. Pa kao da ga u knjizi ima? Knjiga je najavljivana kao šokantna, pornić za kućanice, a vjerojatno je svaka prosječna osoba činila daleko šokantnije stvari. Jedina razlika je što nemaju svi novca za seksualni arsenal koji ima Christian. Puno vike nizašto, reklo bi se. U filmu je problem što kad scene seksa i krenu, prekinu ih u najboljem trenutku, ali opet… niste došle gledati pornić stoga – prebolite to! Seks zapravo nije ni loše izveden, pojedine stvari su dosta realne i puno bolje nego u većini američkih filmova. Razočaranje je veće zato što u ovom filmu očekujete puno seksa i dobar seks, jer film sigurno ne nose dijalozi.
Mašta radi svašta
Neposredno prije nego sam otišla u kino pogledala sam po tko zna koji put reprizu filma “Zgodna žena”. Sjećate se, ona kao prostitutka završi u rukama milijardera, cijela stvar se odvije kao bajka… bla bla. Knjizi, pa samim time i filmu “50 nijansi sive”, spočitava se to što je Grey toliko savršen da je nestvaran (vozi helikopter i avion, bogat je, zgodan do bola, svira klavir…), a ista stvar se događa i s orgazmima Anastasie (u knjizi svršava na zapovijed, svršava nakon prvog seksa, nakon drugog seksa… nakon svakog seksa zapravo, iako u filmu to doduše nije prikazano). Naravno, to je nestvarno, ali knjige su nestvarne, filmovi su nestvarni. Christian Grey nije ništa manje stvaran od Julie Roberts koja se od uličarke pretvara u princezu i plače gledajući operu. Ali na isti način na koji smo maštale o upoznavanju princa koji će nas obasipati dijamantima, možemo maštati i o muškarcu koji će preuzeti inicijativu, tjerati nas da svršavamo nakon svakog seksa i pritom nam kupovati aute dok nas na večeru izvodi u avionu. Zašto ne?
U svakom slučaju, film je odličan za opuštenu, “no brainer” večer s prijateljicama, a možete ga pogledati s boljom polovicom, sigurno neće odmoći u krevetu. Samo nemojte imati visoka očekivanja jer ako ste čitale knjigu, ništa vas ne može neugodno iznenaditi.
You must be logged in to post a comment Login