Želite li pojesti nešto zdravo, a pritom oko toga ne “petljati” puno, zagorska zlevanka ono je što tražite. Ovo jelo othranilo je generacije i generacije, spašavalo kuharice u vremenima kada su žene od jutra do mraka radile u polju, trgale se ne bi li kuća bila čista, djeca uredna i sita, muž zadovoljan.
Ne treba zaboraviti i neimaštinu koja je nerijetko iz vrsnih domaćica izvlačila najbolje – od skromnih sastojaka koji su se dali naći u svakoj smočnici seoskog domaćinstva, stvoriti hranjiva i ukusna jela.
Biser tradicionalne hrvatske kuhinje
Da je tako potvrđuje zlevanka (zlevka) – gastro evergreen sjeverne i istočne Hrvatske. U požutjelim obiteljskim bilježnicama s receptima pronaći ćete je pod raznim nazivima kao što su uljevuša, slijevka, bazlamača i kukuruznjača. Sam naziv govori da je riječ o jelu koje se izlijeva, što znači da je smjesa tekuća i ne treba ništa mijesiti.
Recepti variraju od Zagorja i Međimurja do Podravine pa i Slavonije, no svima je zajedničko kukuruzno brašno, neizostavni sastojak hrvatskih tradicionalnih jela. Varijacije na temu, zlevanku iz slanog, skromnog priloga jelu pretvaraju u slasni desert.
U osnovni starinski recept za zagorsku zlevanku, koji donosimo u nastavku, možete naribati jabuku pa čak i dodati pulpu naranče i naribanu koricu ili umjesto običnog šećera staviti vanilin.
Mljeveni orasi ili pak bademi, dat će potpuno novu dimenziju zlevanki. Tu su i ribane tikvice – dodatak koji će pokazati još jedno lice ovog jela.
Nakon što isprobate zagorsku zlevanku, sigurne smo da ćete ju upisati u vašu bilježnicu s receptima (u nju idu samo oni prokušani), ali još važnije – često pripremati.
Bakina zagorska zlevanka
Sastojci:
- 3jaja
- 1 kiselo vrhnje
- 2 šalice kukuruznog brašna
- 1 prašak za pecivo
- 0,5 kg svježeg kravljeg sira
- šalica ulja
- šalica mlijeka
- prstohvat soli
- žlica šećera
Postupak:
Izmiksajte jaja s kiselim vrhnjem i šećerom pa u smjesu dodajte brašno, prašak za pecivo i sol. Smjesa bi trebala biti tekuća, nešto gušća od smjese za palačinke. Sada u smjesu umiješajte špatulom svježi sir.
Zagrijte pećnicu na 200 Celzijevih stupnjeva. Pleh u koji ćete izliti zlevanku namastite i pobrašnite ili jednostavno obložite papirom za pečenje. Veličinu pleha birajte ovisno o tome koliko želite da zlevanka bude debela, odnosno tanka. Za ovu količinu sastojaka optimalan je onaj dimenzija 40X30.
Zlevanka se peče otprilike 30 minuta, a jede se topla ili hladna. Iz pećnice je izvadite kada poprimi zlatnu boju i lagano se zapeče.
Zlevanka – doručak, ručak i večera
Ovakvu klasičnu zagorsku zlevanku možete jesti u slanoj ili slatkoj varijanti, ovisno o tome što ćete uz nju staviti na tanjur. Možete je servirati s domaćim pekmezom od šipka ili šljiva ili pak s češnjakom, sirnim namazom i suhomesnatim proizvodima. Može biti i prilog mesu za ručak.
Ukusna je i bez ikakvih dodataka, uz šalicu bijele kave. Odlična je za doručak, ručak ili večeru, za domaće ili goste. Jednostavno – jedno od onih jela koje će zadovoljiti svačije okusne pupoljke i potrebe.
Ona je i prilog i glavno jelo, a ono što je u konačnici možda i najvažnije – starinska zagorska zlevanka nahranit će i tijelo i dušu. Evocirat će slatke uspomene stvarane davno u kuhinji koja nije imala perilicu za suđe, u kojoj su bakine vrijedne ruke kuhale, prale, hranile i milovale rumene dječje obraze.