Nova godina je pred vratima, svi se uveliko pripremaju za najluđu noć, ali u ovom periodu ne može izostati ni primjenjivanje raznih običaja.
Tradicija nošenja crvenog donjeg rublja seže još u srednji vijek, kada nije bilo dozvoljeno nošenje crvene odjeće. Tada se crvena boja povezivala s krvlju, đavolom i vještičjim čaranjem. Ali, ljudi su bez obzira na praznovjerja žudjeli za nošenjem crvene odjeće tijekom tamne zime, jer je crvena odjeća ujedno bila i simbol života i sunčeve energije.
Tako je stanovništvo, u želji da izbjegne kazne, našlo savršenu alternativu: skrivali su crvene krpice ispod slojeva odjeće.
Današnji običaj nošenja crvenog donjeg rublja na prelasku iz Stare u Novu godinu, koji se iz Španjolske proširio širom svijeta, je za sve one koji u Novoj godini žele naći ljubav.
Crvena boja, boja je krvi i vatre, povezuju se s ljubavi, strasti, željom, vrućinom, požudom, seksualnošću, osjetljivošću, romantikom, veseljem, snagom, vodstvom, hrabrošću, bijesom, opasnosti, zlobom, snagom volje, gnjevom, stresom, akcijom, odlučnošću.
A žuta?
S druge strane, žuti veš oblače lovci na karijeru, odnosno oni koji žele više novca nego u prethodnoj godini.
Kao što je stručnjak za svjetsku povijest i zapadnjačku simbologiju, Michael Pastoureau, napisao u svojoj knjizi Yellow: The History of a Color, žuta dijeli sličnu sličnost sa zlatom i medom, koji utjelovljuju zadovoljstvo i obilje u drevnim kulturama i religijama.
Također označava raskoš, jer su je kraljevske porodice nosile na svojim haljinama.
Žutu boju simbolizira sunce i predstavlja radost, svjetlost i pozitivnost. Duhovno je također utjelovljena u čakri solarnog pleksusa, sjedište moći i volje.
Ova boja povezana je s umom i logičnom lijevom stranom mozga koja organizira informacije.
Ne samo da predstavlja inteligenciju, već je prema istraživanju inspirativna boja koja može pobuditi pozitivne emocije.
Za Europu, posebice Njemačku, žuta boja značenje ima u zavisti. Na tragu tome, u Kini žuta boja značenje veže uz carstvo i zemljom.