Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Brinimo jedna o drugoj

Bulimija nam je bila fora

Violončelistica Ana Rucner po prvi puta javno i otvoreno govori o svojoj borbi s bulimijom.

Nakon što je u listopadu prošle godine upoznala Marinku Akrap, voditeljicu marketinga iz dm-a, djelomično je s njom inicirala edukativni projekt „Ti si ti si ti – inicijativa za životno samopouzdanje“. Njegov je cilj osnivanje novog Centra za psihološku pomoć i liječenje poremećaja prehrane u sklopu Klinike za psihološku medicinu pri KBC-u Zagreb.

Projekt će se odvijati tijekom iduća dva mjeseca u organizaciji dm-a i HRT-a pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.

– Još kao tinejdžerica sam imala probleme s prehranom, stalno sam eksperimentirala s dijetama, izmjenjivala iskustva s frendicama. Bilo nam je „fora“ najesti se pa onda sve ispovraćati. Da sam tada znala da je riječ o bulimiji, naravno da to nikad ne bi pokušala. To me držalo jedno dvije, tri godine, posve iskreno progovorila je Ana o svojoj bitki s poremećajem prehrane.

"Idealna težina ne postoji"

Njena je želja da na temelju vlastitog iskustva pomogne mladim djevojkama koje pate od poremećaja prehrane, kao i u osvješćivanju tih problema. Ona je, kaže, danas sretna mlada žena koja se uz pomoć obitelji i prof. dr. sc Vesne Vidović iz Klinike za psihološku medicinu KBC-a Zagreb na vrijeme izmakla zamkama bolesti.

Uvelike joj je pomoglo i sviranje violončela, odnosno upis na glazbenu akademiju, iako priznaje da je čak i tad pomno pratila što i koliko jede.

– Naravno da nikad nisam bila doista debela ali ta je iskrivljena slika dolazila iz moje glave. Shvatila sam da idealna težina ne postoji. To je čista iluzija. Postoji stvaran život s kojim se treba znati nositi, izjavila je poznata hrvatska violončelistica koja će na Šalati 8. lipnja održati koncert čiji prihod ide u donaciju Centru.

Prilikom predstavljanja projekta, predsjednik uprave dm-a Mirko Mrakužić osvrnuo se na prilično poražavajuće rezultate ankete o prisutnosti poremećaja u prehrani na uzorku žena između 15 i 45 godina. Istraživanje je provela sociologinja Snježana Beroš.

Cijeloviti tim stručnjaka u novom Centru

– Od poremećaja anoreksije i bulimije u Hrvatskoj pati 92.000 žena, a od svih poremećaja u prehrani čak 300.000 žena. Od toga je njih 34 posto kontaktiralo liječnika, dok ih je 54 posto na nekoj dijeti. Zato je iznimno važno osnovati multidisciplinarni centar za liječenje poremećaja u prehrani. Građani svoj doprinos mogu dati kupnjom nekih od 300-tinjak posebno označenih proizvoda u našim trgovinama, od čije ćemo prodaje odvojiti po kunu i donirati za novi Centar za psihološku medicinu i liječenje poremećaja prehrane, rekao je Mrakužić.

Tako će Centar napokon moći okupiti tim liječnika različitih specijalnosti: pedijatre, interniste, endokrinologe, ginekologe, psihologe, psihijatre, nutricioniste, kardiologe i slične stručnjake.

Oni će, istaknuo je prof. dr. sc. Rudolf Gregurek, predstojnik Klinike za psihološku medicinu pri KBC-u Zagreb, biti u stanju kao što je pokazala praksa takvih liječničkih timova i u svijetu, ulaziti u koštac i s poremećajima prehrane kad se razviju  u teške bolesti.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Brinimo jedna o drugoj

Proizvodi za žensku higijenu dm marke Jessa dostupni su u prodavaonicama dm-a i u dm online shopu po novim, nižim cijenama.

Zanimljivosti

Renomirana hrvatska violončelistica, Ana Rucner, nedavno je ostvarila niz impresivnih nastupa u Kini.

Zanimljivosti

Tijekom 13 godina rada, „Mali zmaj“ postao je sretna zajednica volontera i donatora koja uspješno brine o više od 500 djece iz 170 obitelji...

Zanimljivosti

Tradicionalni koncert Ane Rucner, “Pozdrav ljetu” koji se posljednjih 12 godina održavao na dubrovačkom Srđu i ove godine se nastavlja, ali u sasvim novom...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.