Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Govorni poremećaji predškolaca

Predstavljen je priručnik „Najčešći poremećaji jezično-govorne komunikacije djece predškolske dobi“.

Autorice, sedam logopedica iz Sekcije predškolskih logopeda Hrvatskog logopedskog društva, a koje rade u zagrebačkim dječjim vrtićima priručnik su prvenstveno namijenile roditeljima, ali i odgajateljima, pedijatrima i ostalim stručnjacima.

Jedan od recenzenata, specijalist otorinolaringolog, dr Borut Marn iz Klinike za dječje bolesti Zagreb istakao je na nedavnom predstavljanju knjige kako se u Hrvatskoj svake godine otkrije oko 4000 djece s određenim smetnjama u jeziku i govoru, od toga oko 1000 u Zagrebu. Ujedno je istaknuo da je Hrvatska jedna od šest zemalja u Europi u kojoj se provodi program ranog otkrivanja poremećaja sluha kod djece.

Program ranog otkrivanja poremećaja sluha

Oni se sada otkrivaju u prvim mjesecima djetetova života, a ne kao prije, u dobi od dvije do tri godine. Osim logopeda kojih inače ima premalo, u tom smislu mogu pomoći i odgojitelji, zatim pedijatri, liječnici opće medicine, kao i roditelji koji mogu biti najjača karika.

– Ideja nam je bila objediniti na jednom mjestu najčešće poremećaje jezično-govorne komunikacije djece predškolske dobi. Obuhvatile smo razvoj jezika i govora od rođenja do sedme godine, poremećaje izgovora, jezične teškoće, poremećaje ritma i tempa. Također, tu su i poremećaji glasa, osobitosti jezika i govora djece s teškoćama u razvoju te oštećenje sluha kod predškolske djece i razvoj predvještina čitanja i pisanja,– rekla je za portal She.hr Iva Mesec, prof. logoped iz Dječjeg vrtića Leptir, jedna od autorica priručnika.

Naglasila je kako je najčešći govorni poremećaj s kojim se logopedi susreću u praksi onaj koji se tiče poremećaja izgovora glasova. On se do određene dobi može tolerirati i tada se to naziva tepanje, a ne ispravi li se, prerasta u poremećaj.

Poremećaj izgovora obuhvaća izostavljanje glasova, međusobne zamjene i sve oblike nepravilnog izgovora glasova koji pripadaju izgovornom sustavu nekog jezika. Smatra se da bi dijete starije od pet i pol godina trebalo pravilno izgovarati sve glasove našeg izgovornog sustava.

Zato ih je važno riješiti u predškolskoj dobi da se ne bi reflektirali na učenje, čitanje i pisanje u školskoj dobi. Pritom, ističe Mesec, logopedi uvijek sugeriraju roditeljima da razgovaraju s djetetom i da mu objasne da se to može ispraviti.

Terapija mucanja kroz igru

Vrlo čest problem je i mucanje, poremećaj ritma i tempa govora. Obično se javlja između druge i pete godine života, a oko 2,4 posto djece predškolske dobi muca. Danas postoje različiti pristupi u logopedskoj terapiji mucanja.

Kad je riječ o predškolskom djetetu, terapija se najčešće provodi kroz igru i savjetovanjem roditelja kako se odnositi prema djetetovu govoru. U svakom slučaju, logopedska terapija mucanja dugotrajna je i kompleksna, a njezin je cilj ublažavanje poteškoća. Zbog ponovne pojave mucanja terapiju treba iznova provoditi. Po potrebi se u terapiju može uključiti i psiholog.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Zdravlje

Tvrtka Neuroth i Hrvatsko društvo za audiologiju i fonijatriju provode prvo veliko istraživanje sluha u Hrvatskoj.

Budi fit

Važno je održavati zdravu tjelesnu težinu

Dizajn

Kontinuirano izlaganje glasnim zvukovima dovodi do gubljenja sluha.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.