Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Putovanja

Kineski kišobrani

Kišobrani su nastali u drevnoj Kini prije oko 3000 godina. Iz Kine su došli u Japan i Koreju a onda i na Zapad.

Kišobrani su nastali u drevnoj Kini prije oko 3000 godina. Iz Kine su došli u Japan i Koreju a onda i na Zapad.

Iako su Europu stigli u 16. stoljeću, prvi primjerci napravljeni su tek 1787. pa je masovna upotreba počela upravo tada, krajem 18.stoljeća. No, kišobran je vrlo brzo i vrlo lako postao modni detalj bez kojeg se nije mogao zamisliti svakodnevni život europskih plemkinja. Nisu ga zaobišli ni umjetnici koji su u svojim književnim i slikarskim djelima govorili o životu ljudi tog doba. I danas često krase modne piste.

Ipak, danas se kišobrani u svijetu prvenstveno koriste za zaštitu od kiše (雨伞 – yǔ​sǎn), ali za razliku od većine zemalja svijeta, u Kini se i dalje koriste kao zaštita od Sunca (阳伞 – yáng​sǎn). Naime, u Kini je superlativ imati svjetliju put pa je česta pojava vidjeti žene kako hodaju s otvorenim kišobranima, neovisno o vremenskim prilikama.

Današnji kišobran izgledom se ne razlikuje previse od prvotnog kišobrana. Originalna svila zamijenjena je pamukom, plastificiranim materijalom ili najlonom. Okviri i rebra češće se izrađuju od laganih metala, rjeđe se izrađuju od drveta. Za izradu kišobrana korišteni su i koriste se, dakle, razni materijali, od voštanog papira i pamuka preko svile pa do plastificiranih materijala i najlona. No, iako postoji više vrsta kišobrana, kišobran od svile se izdvaja jer se smatra najljepšim. Radi se na bambusovom okviru a dodatnoj estetici idu u prilog prekrasni motivi kojima je ukrašen. Dugačak je 53 cm a teži oko 250 gr.

Ako govorimo o modernim kišobranima, danas se mnoge tvrtke natječu u izradi što boljih i ljepših, ali i što neobičnijih kišobrana. Neki su pak u inovativnosti otišli korak više! Tako Tvrtka Ambient Devices nudi kišobran koji ne samo da će Vas zaštiti od kiše, nego će predvidjeti kišu za taj dan i poslati Vam obavijest o tome.

Po kvaliteti najprepoznatljivijim kišobranom smatra se «Robinson» kišobran koji svoj naziv duguje Robinson Crusoe-u, junaku istoimenog djela Danijela Defoa.

Ako govorimo o dodanoj klasifikaciji, postoje kišobrani izrađeni u čvrstom okviru i oni koji su sklopivi. Naravno, neki kišobrani su nam manje a neki više lijepi, ali, ako nas pitate, a govorimo iz perspective iskustva boravka u Kini, najbitnije da služe svrsi, i na kiši i na Suncu.

P.s. Ako nemate svoj kišobran a u Kini ste, ne trebate brinuti jer se kišobran može kupiti na svakom koraku. I to ne samo kišobran nego i sve drugo što može poslužiti svrsi, zaštititi kako od padavina tako i od vrućina…

Svi čitatelji portala uz kod SHE.hr10 mogu ostvariti 10% popusta za upis na 1.stupanj, za osnovnoškolce ili za odrasle. Tečajevi kreću u 2.polovici 9.mjeseca.

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/haohan_skola_kineskog_jezika/

Dodatne info: [email protected]  / 099 58 567 35

Cjelokupna ponuda: www.haohan.hr

Ne propustite

Putovanja

Ako krenemo od toga da je (pored Indije i Irana) Kina zemlja s najstarijom neprekidnom civilizacijom na svijetu koja postoji više od 4.000 godina,...

Putovanja

Boja je to kojom su ukrašavane kineski hramovi i carske palače, posebice kineski krovovi.

Putovanja

Kineski zmaj nije samo običan nacionalni simbol Kine i ne predstavlja samo običnu nacionalnu maskotu Kine; za Kineze, on je uzvišeno i božansko, svemoguće...

Putovanja

Kineske opere nose naziv u skladu s regijom u kojoj su nastale a porijeklo vuku iz pjesama i plesova drevnih naroda s prostora Kine...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.