Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Zanimljivosti

Kozmetologinja nam otkriva zašto je limfna drenaža toliko važna

Limfna drenaža je je jedna od najstarijih tehnika kojom ubrzavamo limfni tok i potičemo odvodnju limfe iz tjelesnih tkiva.

Ubrzani način života ostavlja nam malo vremena da obratimo pažnju na svoje tijelo. Nemamo uravnoteženu prehranu i često se ne krećemo dovoljno što dovodi do neuravnotežene tjelesne težine, pa čak i pretilosti. Sve to pogoduje raznim zdravstvenim problemima. Mnogi od nas su barem jednom imali natečene noge, podbuhlost, a i povećane limfne čvorove. Sve su to znakovi da se nešto događa s limfnim sustavom.

Važnost limfnog sustava

Limfni sustav je i naš imunološki sustav. Bez zdravog limfnog sustava, naša tijela bi bila poput balona, a stanice prožete nečistom tekućinom. Limfni sustav sastoji se od: tjelesne tekućine limfe, limfnih sudova, limfnih žlijezda i organa timusa, koštane srži, krajnika, slezene i limfnih čvorova.

Uloga limfnog sustava je čišćenje organizma.

Što je limfa?

Limfa je tekućina koja se stvara u međustaničnom prostoru tkiva te prenosi otpadne tvari i bjelančevine. Neprestano kruži tijelom putem limfnih žila koje predstavljaju mrežu kanala i prolazi kroz limfne žlijezde gdje se filtrira od limfnih bakterija. Limfni sustav nema pumpu i tok limfe se uspostavlja pomoću kontrakcija i opuštanja mišića, pulsiranjem vena i pritiskom u tkivu koji izazovu skeletni mišići – kada je sve u redu. Ako nije, dio tekućine može se vratiti i doći će do većeg ili manjeg zastoja te će nastati oteklina, otečene noge, zadržavanje vode i slično. Kada se dogodi zastoj limfe nastaje limfni edem – nakupina bjelančevina i vode u vezivnom tkivu.

Osim tih tegoba kada limfni sustav postaje trom, dolazi do određenih simptoma: slaba cirkulacija, hladne ruke i noge, iscrpljenost, glavobolja, problemi s probavnim sustavom, suha koža, celulit, otekline. Kako bi se limfni sustav poboljšao i kako bi se riješili svih ovih tegoba pomoći će tretman limfne drenaže i masaže.

limfna drenaža
Zašto je dobra limfna drenaža?

Limfna drenaža je je jedna od najstarijih tehnika kojom ubrzavamo limfni tok i potičemo odvodnju limfe iz tjelesnih tkiva. To je nježni oblik masaže gdje ritmičkim pokretima i pritiskom ruke pomažemo otkloniti otekline. Limfna drenaža djeluje na otklanjanje viška tekućine, metaboličkog otpada, smanjuje otekline, pomaže u održavanju mišića. Također i radi detoksikaciju tijela.

Limfna drenaža isto tako pomaže i tijelu u borbi protiv infekcija, prehlade, jača imunološki sustav, dobra je i u borbi protiv celulita.

Postoji i aparaturna limfna drenaža koju imamo u ponudi u našem Dharma Institutu koja također djeluje na limfni sustav kako je opisana i odlična je za pokretanje limfe te zastoja tekućine u tijelu. Međutim, za neke problematike, a pogotovo postoperativne se ipak inzistira na ručnoj limfnoj drenaži.

Klasična masaža je također jedna od metoda koja je odlična za pokretanje limfe. Ovom tehnikom se tjelesna temperatura povisuje za 2 – 3 stupnja, dolazi do poboljšanja cirkulacije ne samo u površinskim dijelovima tijela već i u potkožnom tkivu i mišića. Nadalje, poboljšava se opskrba kisikom i hranjivim tvarima te povećava izlučivanje vode iz tijela i stimulira imunitet.

limfna drenaža
Limfna drenaža u borbi protiv celulita

Ako želite samo raditi na nogama jer imate zastoj tekućine, natečene i bolne noge, možete raditi i parcijalnu masažu nogu. Također, ako imate problema s celulitom, možete ići na anticelulitne masaže, oklagije i limfnu drenažu. Sve te tehnike radimo u Dhrama Institutu i preporučujemo za održavanje lijepog i zdravog izgleda nogu.

U Dharma Institutu su našim klijentima omiljene usluge masaže. S obzirom na današnji način života i činjenicu da smo svi pod stresom, idealno se opustiti i potaknuti cirkulaciju, limfni sustav i detoksikaciju organizma.

Nakon masaže uvijek se osjećamo bolje i možemo reći da smo postigli sklad duha i tijela. Na masažu je idealno ići redovito, čak i jednom tjedno. Ako nemate te mogućnosti, za doma bih definitivno preporučila tople kupke, a za stimuliranje cirkulacije tuširanje u toplo-hladnoj vodi naizmjenično. Također bi idealne bile šetnje kroz prirodu i sportske aktivnosti, jer nam kretanje uvijek potakne limfni sustav i cirkulaciju.

Ivana Škender

Autorica: Ivana Škender, Kozmetolog i wellness manager, Dharma – institut ljepote

Ne propustite

Duh i tijelo

Jeste li se ikad pitali zašto kažemo „vuk samotnjak“, a ne, primjerice, „medvjed samotnjak“ ili nešto slično?

Darivanje

Vjerujemo kako će MOMMY kolekcija olakšati izbor kozmetičkih proizvoda svim budućim majkama i dojiljama koje traže učinkovite, ali sigurne i neškodljive proizvode, provjerenih prirodnih...

Savjeti stručnjaka

Sindrom policističnih jajnika ili skraćeno PCOS (engl. policystic ovary syndrome) čest je zdravstveni poremećaj u žena reproduktivne dobi.

Darivanje

Trideset godina nakon što je prvi put objavljena, knjiga ˝Muškarci su s Marsa, žene su s Venere˝ostala je najutjecajniji i najprodavaniji priručnik za veze.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.