Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Porođaj bez muke

Porod u vodi, na stolčiću ili lopti mogućnosti su o kojima treba razmisliti.

Kod suvremenih pristupa porodu koriste se metode koje poboljšavaju uvjete rađanja, uklanjaju ili ublažavaju bol. Pri tome se cijelo vrijeme nadzire fetus.

– Kao iskusni porodničar preporučam ženama koje prvi puta rađaju da to učine uz eliminaciju boli pomoću epiduralne analgezije prilikom koje se u kralježnicu ubrizga analgetik. Time se prekida prijenos boli iz maternice u centar za bol. Jedna od novosti je i kontinuirana epiduralna analgezija kod koje se analgetik daje kroz 24 sata. Idealno bi bilo da se koristi i telemetrijski prijenos čeda (praćenje putem aparata),- savjetovao je prim. dr. sc. Jozo Blajić, specijalist ginekolog i subspecijalist fetalne medicine iz Klinike za ženske bolesti i porode u Petrovoj. 

Trudnice treba upoznati i s alternativnim načinima poroda: porodom u vodi, na stolčiću uz pomoć medicinske lopte, kao korištenjem spazmoanalgezije prilikom poroda da se trudnicu riješi simptoma straha, grčeva, uznemirenosti i sličnog. Pritom ona dobiva injekciju u stražnjicu. 

Topla voda olakšava porod

Što se tiče poroda u vodi, on nije za svaku ženu. Na takvu vrstu poroda mogu ići one trudnice koje nemaju nikakvu infekciju, a iznimno je važna i suradnja između rodilje i primalje. Za trudnice koje se odluče za ovakav način poroda, on je olakšan zbog blagodati tople vode koja odgovara tjelesnoj temperaturi od 37 stupnjeva Celzijevih. Topla voda ublažava bolove i druge smetnje tijekom poroda. Naime, bol u vodi smanjena je i do 50 posto, jer se djelovanjem tople vode pojačano luče endogene tvari koje smanjuju bol.

Prije ulaska u vodu poželjno je da trudnica koristi gimnastičku loptu koja potiče prirodno pojačavanje trudova i pokretljivost zdjelice.

Porod na stolčiću obavlja se u pojedinim rodilištima, a idealan je za trudnice bez patologije trudnoće tj. bez visokog tlaka, dijabetesa i sličnih trudničkih tegoba. Kod takvog načina rađanja nema medikamentozne terapije i trudnica u njemu aktivno surađuje. K tome, kraći je od klasičnih načina rađanja te nema potrebe za rezom međice koja se izvodi dok je žena u ležećem položaju.

Isplanirani porod prvorotkinja

Dr. Blajić ističe kako je jedna od mogućnosti i porod kod kuće, ali on mora biti u strogo organiziranim uvjetima, poput švicarskih gdje je uz trudnicu i izučena primalja za kućne porode. No, ipak sugerira da je kod nas bolje odlučiti se za porod u medicinskoj ustanovi.

Također, preporuča i programirani porod u slučaju kada ginekolog procijeni da je dostignuta puna zrelost ploda. Odnosno, kada je obavljen ultrazvuk, analizirana plodna voda itd.

– Posebnu pažnju kod poroda treba obratiti kod starijih prvorotkinja. Treba ga pomno isplanirati, jer su moguće komplikacije. U pravilu se većinom radi o prvorotkinjama iz programa izvantjelesne oplodnje. Najvažnije je da se dijete rodi živo i zdravo te da porod za majku prođe bez trauma,- rekao je ginekolog te još jednom ponovio da budućim rodiljama ipak najviše preporuča porod uz epiduralnu analgeziju.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Savjeti stručnjaka

Budućoj mami poklanjamo 4D ultrazvuk

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.