Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Knjige i glazba

Preporuka: Češljugar

U originalu “The Goldfinch” knjiga „Češljugar“ bila je na listi najprodavanijih čak sedam mjeseci (na New York Timesovoj listi 39 tjedana).

Božić je vrijeme mira, ljubavi, vrijeme koje provodimo sa svojim najbližima i najdražima. Za ovaj Božić darujemo vam savršenu knjigu, knjigu koja dira srce i dušu…

Kažu da je ovo jedan od najvažnijih romana desetljeća. Moram priznati da sam ga nestrpljivo čekala pune dvije godine, to jest počela sam ga čitati na njemačkom, ali evo, ipak sam dočekala i hrvatsku verziju. Odmah izjavljujem, „Češljugar“ je ispunio moja očekivanja u potpunosti“, kaže nam Alis Pečarić Marić s bloga Čitaj knjigu. U hrvatskom izdanju imamo ga priliku čitati u nadahnutom prijevodu Nevene Erak Camaj, dok je naslovnica preuzeta s originalnog američkog izdanja. U nastavku pročitajte kratki osvrt Alis Pečarić Marić.

U originalu “The Goldfinch” knjiga „Češljugar“ bila je na listi najprodavanijih čak sedam mjeseci (na New York Timesovoj listi 39 tjedana). Prodano je do sada milijun i pol tiskanih i digitalnih primjeraka, a za sobom je povukao obilje najdivnijih kritika, uključujući i onu u The New York Timesu i onu drugu u nedjeljnom The New York Times Book Review (prema autoru bestselera Stephena Kinga koji je pisao recenziju za The New York Times Book Review, “The Goldfinch” je “raritet koji otprilike dolazi šest puta u deset godina.. to je pametno napisan roman koji spaja srce i um“). Dakle, u travnju 2014. Donna Tartt je za „Češljugara“ dobila Pulitzerovu nagradu za fikciju, a promotori su je proglasili knjigom koja stimulira um i dira srce. Istovremeno je Tartova dobila i neke od najgorih zapamćenih pogrda od najvažnijih kritičara u zemlji, i zapalila pregršt debata o pravoj vrijednosti ovog romana. Kako to već biva. Impresivno zar ne?

„Češljugar“ je vrlo napeti roman pun obrata i šokantnih scena koji se na kraju pretvara u pravi triler. Pazite, stvara ovisnost. Priču nam priča Theo u prvom licu, kao monolog. Tempo je na trenutke usporen ali Donna Tartt voli neke momente dočarati slikovito i do posljednjeg detalja po čemu je već poznata. Knjiga vrvi i dirljivim trenucima – i u tome je Donna pravi majstor. Emocije poput tuge, straha, očaja, panike jednostavno osjećate. Trbuh vam reagira.
„Češljugar“ je roman o odrastanju i sazrijevanju jednog dječaka kojeg život nije mazio. Pitala sam se stalno bi li Theo bio drugačiji i bolji da mu sve to nije dogodilo? Što ga je to napravilo nesposobnim za najosnovnije ljudske odnose? Možda post traumatski sindrom nakon gubitka voljene majke? Neuravnoteženi otac alkoholičar kojemu je jedno piće previše, a tisuću nedovojno i koji je uz to probisvijet koji za Thea nije nikada mario? Hladna i suzdržana gospođa Barbour? Boris koji ga je uvukao u svijet droga i ovisnosti? Neispunjena ljubav i zaljubljenost u crvenokosu djevojčicu iz muzeja, Pippu? Površna i varljiva Kitsey Barbour? Ili je za sve odgovoran isključivo sam Theo?

Po meni je ovo Donnina najveća uspješnica do sada koja nam priča o gubitku, preživljavanju, ulozi sudbine i odgovornosti za vlastiti život, ovo je inteligentno napisan roman koji dira u srce i dušu. Istovremeno, odgovara na pitanje kako se ljudska bića s neprestanom tugom bore za život i opstanak. Naravno da me fascinira i Donnina vještina da pripovjeda kao Theo, da je prvo dječak koji ostaje bez majke i svake vrste ljubavi i nježnosti, pa mladić koji nikada nema nikakvo čvrsto uporište ni sigurnost, i na kraju mladi muškarac koji ni sa ženama nema previše sreće. Treba se moći tako dobro transformirati u muško i trebalo je ovu priču ispričati u prvom licu – muškarca.

sam_4666

Stalno se pitam kakav bi Theo Decker bio čovjek, kako bi mu se život odvijao da se tog kobnog dana nije zaputio s majkom u Metropolitan muzej u rodnom New Yorku, da vidi remek dijela nizozemskih slikara posebice omiljenu sliku svoje majke „The Goldfinch“ (Češljugar). Dok su on i majka uživali u prekrasnoj umjetnosti dogodio se teroristički napad u kojem mu pogiba majka s kojom je bio blizak i povezan. U cijeloj toj panici i strci, pod ruševinama dijela muzeja, susreće tajanstvenog starca čija crvenokosa štićenica bude ranjena i u koju se Theo zaljubljuje, a starac mu u ruke gura nekakav prsten i izgovara tajanstvene riječi. Tada Theo nagonski grabi i vrlo vrijednu umjetničku sliku „The Goldfinch“ (ona je vrlo malih dimenzija a istovremeno jedna od najvrednijih umjetnina na svijetu) i bježi sa slikom iz muzeja u svoj prazni dom.

Ono što je još važno znati kod čitanja ove knjige:

Slika „Het puttertje“ jedna je od 12 slika koje su ostale iza Carela Pietersz Fabritiusa, slavnog nizozemskog slikara, najtalentiranijeg Rembrandtovog učenika i jednog od sedam majstora nizozemskog slikarstva. Slika je nastala je davne 1654. godine. Većina Fabritiusovih djela izgubljena u požaru izazvanom eksplozijom tvornice baruta u Delftu u koji se preselio oko 1650. U eksploziji i požaru poginuo je 32-godišnji Fabritius, iste godine kada je naslikan „Češljugar“. Original malene slike (ulje, dimenzija 33.5 puta 22.8 cm) danas se čuva u galeriji kraljevskoj galeriji „Mauritshuis“ u Haggu u Nizozemskoj. Radi se jedinstvenom i neprocjenjivom umjetničkom djelu jer je Carel napustio Rembrandtov stil s tamnom pozadinom i svoje motive „obasjao“ diskretnim svjetlom.
Iza Carela je ostalo možda tucet slika i pouzdano je da je utjecao na Vermeera, ali ne i da mu je, kako se često navodi bio učiteljem. Osim „Češljugara“ poznate su mu slike „Pogled na Delft“ i „Stražar,“
Donna Tartt postala je poznata još 1992. objavom romana „Tajna povijest“, koji govori o devetnaestogodišnjem studentu Richardu Papenu koji je uvučen u zatvoreni elitistički studentski krug i tajne koje krije, strukturno i narativno vrlo sličnog „Češljugaru.“

Češljugar ili štiglic (štiglić), grdelin, karnjolac ili ciganče kako ga zovu kod nas, malena je ptica koja teži između 14 do 19 grama. U vrijeme razmnožavanja ima bijeli kljun. Ljudi ga često drže u kavezima jer je lijepog, šarenog perja i jer lijepo pjeva, a znaju ga pariti sa ženkama kanarinca kako bi dobili još bolju pjevicu.

Pozivamo vas da nam se pridružite u srijedu, 28.12. 2016., u 19 sati u Algoritam MK Megastoreu u Bogovićevoj 7. Družit ćemo se s Alis Pečarić Marić i ljubiteljima bloga Čitaj knjigu, rekapitulirat ćemo najvažnije naslove 2016. godine.

logo-amk-660x150

[box style=”0″]

U suradnji s Algoritmom MK, a s ciljem promocije, darujemo jednu knjigu. Što trebate?

U komentare ispod objavljenoga članka, na našem webu, napišite #cesljugar

  • Prijave primamo do 31. prosinca, točno u podne.

Random.org bira, a dobitnici nakon objave svoje podatke dostavljaju u inbox na našem Facebooku.

Dobitnica: Mateja Švenda

[/box]

Ne propustite

She Book Club

Ove godine Alfa je za vas je pripremila brojne nove naslove, popuste i nagradne igre. Osim toga svakodnevno od 18 do 19 sati pruža...

Predstavljamo

Nakon Harry Potter pub kviza, Algoritam vas pozva na književni pub kviz u suradnji s Alis Marić, osnivačicom uspješnog bloga Čitaj knjigu.

Dobar posao

Pronašli smo vašu najbolju prijeteljicu! To je Alis Pečarić Marić i njen blog Čitaj knjigu.

Predstavljamo

Svijet biznisa, stvaralaštva, optimizma i pozitive, u četvrtak navečer dobio je novo mjesto susreta. Ime mu je VEDRIONA.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.