Duh i tijelo

Stres utječe na plodnost

Ubrzani tempo modernog života može imati negativne posljedice na plodnost muškaraca.
Posljedice mogu biti negativne po zdravlje dječaka dok su još u maternici, čime se otežavaju mogućnosti da jednog dana postanu očevi. Kombinacija stresa i kemikalija pronađenih u plastičnim proizvodima, koji se kreću od dječjih igračaka pa do kreditnih kartica, povećava vjerojatnost reproduktivnih defekata. Problemi uključuju i nespuštene testise, stanje koje pogađa sve veći postotak muške populacije.

Studija je provedena na životinjama, no stručnjaci sa Sveučilišta u Edinburghu smatraju kako rezultati mogu pomoći spoznaji zašto se postotak beba rođenih s takvim problemima povećava. ˝Ono što nam istraživanje pokazuje jest da problem ne uzrokuje samo jedan izolirani faktor već je on kombinacija načina života i faktora iz okoliša, koji zajedno imaju štetniji učinak˝, objašnjava znanstvenica Mandy Drake.

˝Većina studija proučava reproduktivne anomalije nakon utjecaja kemijskih faktora, čemu velik dio populacije ipak nije toliko izložen. Naše istraživanje sugerira da dodatno izlaganje stresu, što je posljedica modernog načina života, može povećati rizik od tih poremećaja, što znači da je potreban i manji utjecaj kemikalija da bi došlo do negativnih efekata˝, dodaje dr. Drake.

Znanstvenica je proučavala kako uvjeti u maternici utječu na razvoj muških štakora. Trudnim ženkama dana je kemikalija phthalates koja se dodaje PVC plastikama da bi ih učinila mekanim i fleksibilnim. Ovaj kemikalija se često koristi za proizvodnju igračaka i ostalih proizvoda za djecu. Nekim štakorima također su dani hormoni stresa. Sam hormon nije utjecao na razvoj reproduktivnih organa mladih štakora no phthalates jest. No oba faktora samo su povećala problem.

Pretpostavlja se da kemikalije i stres ometaju proizvodnju testosterona u ranoj fazi trudnoće, čime se utječe na normalan razvoj muških spolnih organa i plodnost u kasnijoj fazi života.


(www.metro-portal.hr)

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Otkaži odgovor

Ne propustite

Budi fit

Mnoge studije imaju različite nalaze koji se oslanjaju na različite čimbenike i željene rezultate, ali postoji općenito optimalno vrijeme za vježbanje

Duh i tijelo

Odlazak na posao čini vas nervoznom?! Kažu, kurkuma pomaže.

Zanimljivosti

Nova sportsko-edukativna avantura profesora geografije i food blogera Domagoja Jakopovića Ribafisha i Udruge RokOtok počinje 23. lipnja održavanjem radionica diljem istočne obale Istre i...

Zanimljivosti

“Sat za nas” potiče i poziva roditelje da svakodnevno izdvoje vrijeme za svoje dijete, uz naglasak na druženje bez upaljenih televizora, računala i mobitela.

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version