Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

5 načina štednje struje

Neka vam sljedeći mjesec račun bude manji.

Struja se često troši neracionalno i rasipa na svakom koraku. Električnu energiju treba iskoristiti efikasno i promišljeno. Tako uz najmanji trošak postižemo najveću korist, ali pritom i čuvamo okoliš, što nije nebitno. Ako možemo sami utjecati na potrošnju, a često možemo čak i ako živimo u stanovima sagrađenima prije izdavanja energetskog certifikata, ne postoji nijedan razlog zašto se ne bismo ponašali racionalno. Evo pet načina štednje struje u kućanstvu.

1. Vađenje utikača ili višestruke utičnice s prekidačem

Kućanski uređaji sudjeluju sa 20-ak % u ukupnoj potrošnji električne energije u kućanstvima. Televizor, radio, DVD player u tzv. stand-by pogonu pravi su gutači električne energije. S obzirom na to da nisu potpuno isključeni, neprimjetno troše energiju. Te kućanske aparate možete odvojiti od električne mreže posebnim prekidačima ili višestrukim utičnicama. Takav pristup uštedjet će vam i struju i novac.

2. Štedne žarulje

Standardne žarulje proizvode svjetlo, ali i 90-95 % topline koja nije iskorištena u rasvjetljavanju prostorije, što znači da struju samo djelomično iskorištavate. Ako klasične žarulje zamijenite štednim, uštedjet ćete i energiju. Zbog minimalne upotrebe energije te žarulje gube bitno manje energije na isijavanje topline, a pritom daju jednaku količinu svjetla. K tome, LED žarulje uopće se ne griju, to je vrsta štednih žarulja koja ne isijava toplinu.

Štedne su žarulje skuplje, ali smanjuju potrošnju energije i do 80 %. Usto, vijek trajanja daleko im je dulji od standardnih. Ako žarulja prosječno radi više od pet sati dnevno (npr. prilazna vanjska rasvjeta), na razini od 2000 radnih sati godišnje u pet biste godina promijenili deset običnih žarulja (svaka je 3-4 kune – znači 35 kn) ili jednu štednu (30-50 kn). U prvom slučaju (uz žarulju od 75 W) potrošili biste 750 kWh, a u drugom 160 kWh; to je ušteda od 590 kWh odnosno oko 300 kuna.



3. Pravilan smještaj u prostoriji


Najviše električne energije troše aparati koji griju ili hlade – grijalice, štednjaci, hladnjaci, perilice rublja ili suđa, glačala, bojleri. Zato su tu moguće i najveće uštede. Hladnjake i zamrzivače smjestite pravilno, daleko od izvora topline i sunca. U njih ne bi trebalo stavljati tople namirnice. Termostate namjestite na šest Celzijevih stupnjeva kod frižidera i na -15 stupnjeva kod zamrzivača.

Kada je riječ o električnom štednjaku, i grijaće ploče i rerne treba isključivati prije kraja kuhanja. Usto, mikrovalne pećnice rabe daleko manje električne energije.

Bojlere treba smjestiti što bliže mjestu upotrebe (kraj sudopera, tuša, radijatora). Vodu ne treba zagrijavati na više od 60 Celzijevih stupnjeva. Uređaj nemojte držati stalno uključen i, ako je moguće, ljeti ga kombinirajte sa solarnom energijom.

4. Održavanje uređaja


Strojeve za pranje rublja povremeno očistite, upotrebljavajte sredstva protiv kamenca i isključujte odmah nakon upotrebe.

5. Solarna energija


Sunčeva energija daje nam ekološku struju, a da bismo mogli iskoristiti taj izvor, potrebni su nam posebni uređaji poput kolektora. Solarne svjetiljke idealno su rješenje za npr. osvjetljavanje vrta.

Online-zagreb.hr

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Financije

Jedna od vještina za koju treba malo više vremena, a koje bi dijete trebalo usvojiti dok je s roditeljima je i štednja.

Financije

Mnoga dosad provedena istraživanja pokazala su da gotovo polovica odraslih ljudi nema ušteđevine ili pak je taj iznos premalen da bi pokrili nenadane troškove.

Obitelj

Manje trošite, više se volite!

Financije

Upravo se na te tri točke može i najviše uštedjeti te bi one trebale biti kamen temeljac svake ozbiljne štednje i uvod u financijsku...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.