Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Dobar posao

Učimo od bečkih vlasti

Grad Beč u politici prema ženama prednjači pred ostalim europskim metropolama.

Tako unutar bečkog gradskog poglavarstva još od 1992. godine djeluje poseban odjel za ženska pitanja MA57, a od 2007. godine na njegovom se čelu nalazi gospođa Sandra Frauenberger.

Odjel zapošljava 37 stručnjakinja iz različitih područja, od pravnica i sociologinja do ekonomistica i povjesničarki.

Zadaci i ciljevi bečkog odjela za ženska pitanja su podupiranje rada različitih institucija kao što su npr. savjetovališta za žene i djevojke te sos-telefon za žrtve nasilja, potom financiranje četiri bečke sigurne kuće, pojačano poticanje zapošljavanja žena, osposobljavanje žena za rad u takozvanim muških domenama, ocjenjivanje nacrta zakona vezano uz jednakopravnost spolova, savjetovanje gradskih institucija i službi kod rodnospecifičnih pitanja i tome slično.

Pro-ženska politika zapošljavanja


Među zanimljivijim aktualnim projektima odjela MA57 je i izdavanje praktičnog priručnika pod nazivom “Poticanje poduzeća s pro-ženskom politikom zapošljavanja: Tu su uspješni primjeri iz prakse” te alati koje je bečki odjel za ženska pitanja razradio u okviru akcije pružanja podrške poduzećima koja pojačano zapošljavaju žene. kroz razgovore s upraviteljima i zaposlenicima različitih poduzeća evaluirano je koji se sve oblici pro-ženske politike zapošljavanja primjenjuju u Beču.



Cilj istraživanja je bio približiti iskustva ostalim poduzećima koja se još nisu dovoljno angažirala u zapošljavanja žena. Poticanje ženskih radnih mjesta u poduzećima povećava motivaciju, učinkovitost i produktivnost te smanjuje fluktuaciju i odljev mozgova, ali doprinosi i javnom imidžu poduzeća, kaže Frauenberger koja se ujedno zalaže i za pojačanu dodjelu javnih gradskih poslova poduzećima koji provode pro-žensku politiku.

Stanogradnja za žene

Drugi zanimljiv projekt je poticanje ženama prilagođene stanogradnje. Riječ je o ciljanom uzimanju u obzir životnih navika i potreba žena prilikom izgradnje stambenih naselja.

Ženska svakodnevica je kompleksna, jer najčešće su žene te koje osim poslovnih obveza vode brigu i o domu i obitelji. Jedan od glavnih ciljeva nove stanogradnje je dakle olakšavanje poslova u obitelji i domaćinstvu, poticanje dobrosusjedskih odnosa te kreiranje okoliša u kojem se žene osjećaju ugodno i sigurno. U Beču stoga u novije vrijeme svi građevinski projekti koji zatraže sufinanciranje grada prolaze proces kontrole od strane odjela za ženska pitanja tj. njegovog pododjela za stambena pitanja.

Mreža FemCities


Još jedna zanimljivost je i internacionalna ženska gradska mreža FemCities (www.femcities.at) koju je prije desetak godina pokrenuo grad Beč, a kojoj su se u međuvremenu pridružile i susjedne Češka, Slovačka te Mađarska.

Cilj ove mreže je razmjena iskustava na lokalnoj i međunarodnoj razini te jačanje ženske politike na europskoj razini.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Drama Queen

Metode pomognute oplodnje rezultirale su rađanjem oko 10 milijuna djece diljem svijeta. U Hrvatskoj je to negdje oko 5 % od ukupno rođene djece

Savjeti stručnjaka

Uz sve tabue i zablude koje okružuju žensko intimno zdravlje i daju krivu perspektivu u kritičkim raspravama, teško je odvojiti istinu od mitova.

Zanimljivosti

Manje od dvadeset dana dijeli nas od Makarska Opena hosted by Valamar pa je direktor turnira Feliks Lukas u Business Clubu 5 u Zagrebu...

Zanimljivosti

Konferenciju su otvorile inspirativne priče pet mama poduzetnica koje su uz djecu gradile svoj biznis.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.