Duh i tijelo

Benefiti dubokog disanja

Iskoristite maksimum svojih pluća za zdravije sutra.
Sigurno ste puno puta čuli savjet: Duboko udahni!  Često ga ljudi shvaćaju kao ispraznu frazu, ali iza nje se krije jedna velika istina. Disanje je prilično jednostavan refleks, ali ujedno i vrlo snažan. Prosječna osoba koristi samo 20% kapaciteta svojih pluća. Kada biste koristili pluća maksimalno, iznenadili biste se kolike bi se promjene dogodile u vašem općem zdravstvenom stanju, ali i raspoloženju.

1. Snižava krvni tlak


Povišeni krvni tlak (hipertenzija) povećava rizik od zatajenja srca. Dubokim disanjem tijelo uzima ispravnu količinu kisika pomoću kojeg smanjuje krvni tlak i ojačava mišiće. Tako se smiruje ritam koji tada nema potrebu pretjerano slati krv u dijelove tijela kako bi im se osigurao kisik.



2. Pomaže u oslobađanju endorfina

Poznat kao jedan od hormona sreće, tijelo ga izlučuje kada duboko udišemo zrak. Tada se možemo fokusirati na svoje misli i potpuno opustiti. U tim trenutcima nestaje stres, a živčani sustav se smiruje . Duboko disanje često se koristi kao terapija za anksiozne poremećaje.

3. Smanjuje bolove

 
Udisanje zraka prirodni je obrambeni mehanizam tijela koji ublažava bolove. Opušta mišiće čija je ukočenost glavni uzrok bolova u vratu, leđima i trbuhu.



4. Zbogom nesanici

Plitko disanje dovodi do nedovoljnog protoka kisika u tijelu koje dovodi do umora. S druge strane, ono duboko smanjuje tjeskobu, opušta mišiće i na taj način omogućava čvršći san.

Duboko disati možete u svakom trenutku i na svakom mjestu. Prije nego udahnete pobrinite se da sjedite uspravno i da je vaša kralježnica ravna. Zatvorite oči i duboko udahnite. Pritom pripazite da dišete iz pluća, a ne iz trbuha. Zadržite dah i brojite do 6. Polako izdahnite i ponovite deset puta.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Otkaži odgovor

Ne propustite

Savjeti stručnjaka

Jedna prosječna četkica za zube može sadržavati preko 10 milijuna bakterija.

Duh i tijelo

Iako su burne misli i stres najveći krivac za nesanicu, veliki utjecaj ima i hrana koju jedemo prije spavanja.

Savjeti stručnjaka

Često se postavlja pitanje jesu li sigurne za upotrebu i kako ih se pravilno koristi. Na važna pitanja o menstrualnoj čašici odgovara dr. med....

Zanimljivosti

Palijativna skrb nije skrb koja podrazumijeva samo umiruće osobe. Ona uključuje i brigu o kronično oboljelim osobama.

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version