Djedov brk je onaj starinski tip kolača za koji se smatra „ma svi to znaju i rade“. Pa, baš i ne znam. Recimo, u našoj obitelji se on nije pravio kao jedan od tradicionalnih kolača ,u koje se definitivno ubraja. U biti, kod nas u kući, mama ga nikada nije pravila. A nije ni moja none. Međutim, u kući moje prijateljice jeste.
Kada sam razmišljala koji recept sljedeći objaviti, trenutno su tri opcije su bile ispred mene. Pričam, u biti tipkam s prijateljicom i šaljem joj slike da čujem što ona misli. I ona k’o iz topa napiše: „Brkovi! E, to je moja mater radila!“
Srce mi je poskočilo. Njene mame već dugo nema. Ali vjerujte, nikada ga više neću napraviti, a da se ne sjetim ovih njenih riječi.
Djedov brk je jednostavan za rad, mekan, prhki i vrlo ukusan suhi kolač koji je dobro došao u svakoj prigodi. Vrlo zasluženo i s ponosom nosi ime tradicionalnog kolača. Ako ga još niste radili, obavezno se odvažite. Ako jeste, možete ponoviti radnju…
Djedov brk
Sastojci
TIJESTO:
- 550g brašna
- 12g praška za pecivo
- 100g šećera
- 180g maslaca/margarina
- 180g milerama
- 4 (80g) žumanjka
- korica limuna
NADJEV:
- 3 (120)g bjelanjka
- 150g smeđeg šećera
- 50g kristal šećera
- 150g mljevenih oraha
Još…
- marmelada od marelica
- 100g mljevenih oraha
Postupak
Za tijesto: Maslac/margarin neka bude sobne temperature. Sve sastojke spojiti i mikserom ili rukama umijesiti glatko mekano tijesto. Tijesto zamotati u plastičnu foliju i ostaviti da odmori cca 1h.
Odmoreno tijesto podijeliti na 5 jednakih dijelova. Na malo brašna svaki komad premijesiti i tanko razvaljati, premazati marmeladom, posuti orasima i s obje duže strane zarolati prema unutra, ostavljajući sredinu praznu. Svaku štrucu prebaciti u pleh na čije dno je stavljen papir za pečenje, stavljajući ih jednu do druge.
Pećnicu zagrijati na 180°C.
Za nadjev: Bjelanjke mikserom umutiti u čvrst snijeg, povremeno dodajući šećer. Miksati dok se šećer ne otopi, a bjelanjci postanu sjajni i gusti. Ručno umiješati orahe. Nadjev prebaciti u dresir vrećicu i napuniti svaku štrucu. Peći 20-25 minuta, ovisno o pećnici.
Kada se ohlade, svaku štrucu na 1,5-2cm debljine, ovisno o željama.
Čuvati na suhom i tamnom mjestu!
Napomene
- Ovisno o veličini žumanjka, možda će vam za tijesto trebati 5-10ml vode. Ja koristim jaja L veličine i to je količina koja je dovoljna. Ako koristite manja jaja, onda bi vam moglo zatrebati malo vode, ali ne pretjerujte!
- Tijesto ne treba odmarati u frižideru. Bitno je samo da odmori.
- Ovisno o veličini pećnice, odnosno pleha u kojem ćete peći, odredite koliko ćete razvlačiti tijesto. Kod mene je to 40x25cm. I potrudite se da tijesto razvaljate u pravokutnik.
- Orahe koji ostanu na radnoj površini prije valjanja sljedeće štruce ne bacajte, nego jednostavno umiješajte u tijesto.
- Znam da se često spominje marmelada ili pekmez od šljiva za premaz, no meni osobno je s marmeladom od marelica puno ukusnije. Naravno, vi stavite onu koja vam više odgovara, ili koju imate kod kuće.
- Što se nadjeva tiče, ne trebaju vam sva 4 bjelanjka, jednostavno je previše. S ovom količinom kada bogato nadjenete svaku štrucu, točno imate za svih 5, odn. cca 80g nadjeva po štruci. Poigrajte se malo s dresir vrećicom, tako da dobijete lijepi oblik nadjeva; i kasnije pri rezanju će ljepše izgledati. Ova prva štruca na slikama je pokazatelj kako ne raditi! haha…
- Radila sam Djedov brk i s čokoladnom glazurom koja se stavlja preko nadjeva, no meni je draže bez čokolade. Ako je ipak želite stavljati, onda nadjev smanjite za trećinu, da ostane mjesta za čokoladnu glazuru. I neka bude čim ravniji, da bi kasnije bilo lakše stavljati čokoladu.
- Jako bitna stvar!!! Kada rolate tijesto prema unutra, vodite računa da vam ne ostaje zraka između i da štruce ne budu labavo zarolane, u suprotnom je vrlo izgledno da će vam pri rezanju pucati i lomiti se i nećete imati lijepe, uredne i jasno vidljive „brkove“.
- Kolač režite oštrim nožem po mogućnosti s ravnom oštricom, ne pilicom, u jednom potezu, s jedne strane na drugu, od gore prema dolje.
Dobar tek!
Recept vam donosi Slatka Radionica by Vesna Nakić.