Ako ste primijetili da vam kod skoro svake promjene vremena u tijelu nešto ne ‘štima’, bilo da je riječ o manjim simptomima poput vrtoglavice ili o bolovima u zglobovima, tada vjerojatno spadate u kategoriju meteoropata.
Je li meteoropatija znanstveno utemeljena?
Iako ne postoje znanstvena istraživanja koja su potvrdila da vremenske promjene u većoj mjeri utječu na ljude, njihovo raspoloženje ili zdravlje, nedvojbeno je da određene osobe imaju veće tegobe upravo u takvim situacijama. Procjenjuje se da čak 40 do 60 posto ljudi ima meteoropatske tegobe zbog otežane prilagodbe organizma na nagle atmosferske promjene.
Uz to, razvila se i grana meteorologije koja se bavi proučavanjem izravnih i neizravnih utjecaja atmosfere na žive organizme poput biljaka, životinja, ali i ljudi, a to je biometeorologija.
Neki od simptoma koji mogu upućivati da je osoba meteoropat
- glavobolja
- bolovi u zglobovima
- bolovi u kostima
- vrtoglavica
- mučnina
- nesanica
- neraspoloženje ili nagle promjene raspoloženja
- pojačana kronična i reumatska bol
- bolovi u području starih ozljeda
Kako si pomoći?
Prije svega, važno je da se osoba pravilno hrani i da pije dovoljno tekućine, posebice kada je najavljena neka nagla promjena ili nestabilno vrijeme. Svakako je važno i imati dobar i redovan san.
Osobama koje su meteoropati, ali nemaju druge bolesti, preporučuje se što češći boravak u prirodi i na svježem zraku i to bez obzira na vremenske prilike. Poželjna je i tjelesna aktivnost.
Osobama s kroničnim bolestima preporučuje se praćenje biometeorološke prognoze, uz redovno i pravilno uzimanje lijekova. Ako su simptomi meteoropatije kod takvih osoba vrlo izražene, najbolje je savjetovati se s liječnikom.
Od prirodnih lijekova mogu pomoći čajevi od kamilice, metvice i matičnjaka.
Izvor N1