Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Zanimljivosti

Stavljanje proteze nakon vađenja zuba: Proces i oporavak

Stavljanje proteze nakon vađenja zuba može biti emocionalno iskustvo jer predstavlja rastanak od vaših prirodnih zubi.

Stavljanje proteze nakon vađenja zuba može biti emocionalno iskustvo jer predstavlja rastanak od vaših prirodnih zubi. Međutim, gubitak zubi ne znači kraj vašeg osmijeha ili sreće. Upravo suprotno, s OrthoDental klinikom imate priliku obnoviti svoj osmijeh i povratiti samopouzdanje uz kvalitetne proteze.

Oni razumiju važnost osmijeha u vašem životu i posvećeni su pružanju rješenja koja će vam pomoći da se osjećate sretno i ugodno sa svojim novim zubima. Njihovi stomatolozi će vam pomoći ponovno otkriti radost osmijeha uz totalne ili djelomične zubne proteze. Ne dozvolite da gubitak prirodnih zubi utječe na vašu sreću jer, s OrthoDental klinikom, vaš novi osmijeh je samo korak do vas.

Što su zubne proteze?

Zubne proteze predstavljaju mobilnu zamjenu za izgubljene zube i pripadajuća tkiva. Izrađene su od akrilata, koji je sličan plastici, dok su zubi unutar proteze napravljeni od keramike ili kompozitnih materijala. Proteze imitiraju izgled i boju prirodnih zuba i tkiva koja one nadomještaju.

Postoje djelomične i totalne zubne proteze. Totalne zubne proteze zamjenjuju sve zube u ustima, dok djelomične proteze popunjavaju praznine nastale gubitkom zuba i sprječavaju pomicanje preostalih zuba. 

Totalne proteze mogu biti imedijatne ili trajne. Što znači kako sе imеdijatnе protеzе postavljaju odmah istog dana nakon vađеnja prirodnih zuba, dok sе trajnе protеzе postavljaju nakon 8 do 12 tjеdana, kada sе zubna tkiva oporavе. U nеkim slučajеvima,  možе biti prеporučеno odgađanjе postavljanja trajnе protеzе kako bi sе osiguralo potpuno zacjеljivanjе tkiva. 

Postupak stavljanja proteze

Postupak stavljanja proteze se odvija u nekoliko koraka. Prvi korak je naravno dijagnoza. U početnoj fazi, stomatolog postavlja dijagnozu, uzima otisak zubi i određuje zagriz. Ovo je važno za utvrđivanje vertikalnih dimenzija i ispravnog položaja čeljusti. Imajte na umu kako proces izrade zubnih proteza započinje nakon što su svi zubi izvađeni i usna šupljina je potpuno zacijelila. 

Drugi korak je proba zubne proteze. Sada kad vas je stomatolog dijagnosticirao kako vam je potrebna proteza, te kada ste uzeli otisak zubi, vrijeme je za probu zubne proteze. Tijekom probe, provjerava se izbor boje, oblika i forme zubne proteze kako bi se osiguralo da odgovara pacijentu.

Kada vam se sviđa kako proteza izgleda u vašim ustima, vrijeme je na treći korak, to jest postavljanje proteze. U ovoj fazi, vrše se fine prilagodbe kako bi proteza savršeno pristajala i komplementirala pacijentov osmijeh.

Ne mogu se prilagoditi protezi – što sada?

Ne brinite niste sami! Nakon postavljanja novih zubnih proteza, pacijenti obično trebaju određeno vrijeme da se naviknu na njih. Čak i uz proteze koje savršeno pristaju, u početku može biti prisutan neobičan i neugodan osjećaj. Većina pacijenata uspijeva normalno govoriti nekoliko sati nakon postavljanja proteza.

Neki pacijenti mogu iskusiti nelagodu prilikom jela u prvim danima nošenja proteza. Za lakše privikavanje na žvakanje s novim protezama, preporučuje se početak s mekom hranom koja se lako žvače.

Pacijеnti koji nosе zubnе protеzе mogu primijеtiti blagе promjеnе u izglеdu lica, povеćanu proizvodnju slinе ili manju nеlagodu, koja obično nеstajе unutar nеkoliko dana od postavljanja protеza.   

Međutim ukoliko se ni nakon nekoliko dana ne možete prilagoditi protezi, popričajte sa vašim stomatologom. Stomatolog može pregledati protezu i provjeriti njezino pristajanje te po potrebi izvršiti prilagodbe. Ponekad je potrebno malo vremena da se proteza fino podešava kako bi se osigurala maksimalna udobnost.

Kako se brinuti o protezi?

Za osobe koje prvi put nose zubne proteze, pitajte svog stomatologa koja ljepila za proteze su dobra kako biste poboljšali prianjanje i stabilnost proteze. Stabilnost proteze ključna je za stvaranje osjećaja sigurnosti i udobnosti kod pacijenta. 

Protezu je potrebno svakodnevno vaditi iz usta i čistiti posebnim sredstvima za čišćenje proteza i četkicom dizajniranom za proteze ili mekom četkicom za zube. Izbjegavajte upotrebu kipuće vode za sterilizaciju proteze, jer visoka temperatura može deformirati protezu. Ako nosite djelomičnu protezu, izvadite je prije pranja prirodnih zuba. Kada protezu ne nosite, čuvajte je uronjenu u destiliranu vodu.

Ne propustite

Gastronomija

Prehrambeni kvasac je dodatak jelima koji dolazi u obliku pahuljica ili praha. Riječ je o veganskom proizvodu koji, među ostalim, u receptima zamjenjuje mliječne...

Putovanja

Otputovati negdje sve više znači posvetiti se sebi, pratiti vlastiti tempo i potrebe i što više se udaljiti od užurbane svakodnevice.

Putovanja

Pašman je smješten u zadarskom arhipelagu, a odlikuju ga izuzetne prirodne ljepote koje se protežu duž njegovih 70-tak kilometara obale.

Brinimo jedna o drugoj

Akne, suha koža i kosa, lomljivi nokti pa čak i stanja poput ekcema, dijelom su rezultat genetike, a dijelom neadekvatne prehrane.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.