Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Za uspješniji porod

Psihička i fizička priprema za porod ima pozitivne učinke na majku i bebu.

Vodeća ustanova za edukaciju odraslih u području prirodnih stilova života Makronova godinama njeguje koncept cjelovitog zdravlja žene, a posebnu pažnju posvećuje trudnicama odnosno pripremama za porod kroz vježbe i predavanja. U Makronovi vježbe provodi predavač s Zdravstvenog veleučilišta i viši fizioterapeut Snježana Vojvodić Schuster, koja ima bogato iskustvo u radu s ženama u razdoblju trudnoće i postporođajnom razdoblju. Također autorica je dvaju priručnika, Vježbe za trudnice i Vježbe poslije porođaja u izdanju Planetopije.

Zašto je potrebna priprema za porod?

Priprema za porod potrebna je obzirom da dolazi do niza promjena u mišićno koštanom sustavu tudnice. Trbuh trudnice uzrokuje promjene u donjem dijelu leđa, smanjuje se mišićna snaga, izdržljivost, promjene su u cirkulaciji, a kod nekih žena javljaju se glavobolje i inkontinentnost. Stoga priprema potrebna da bi se trudnica tijekom trudnoće osjećala bolje te da bi se fizički pripremila za sam porod koji zahtjeva dobru kondiciju i pripremljenost mišića u smislu da neke treba ojačati, a neke relaksirati.

Što obuhvaća piprema za porod?

U pripremi za porod osim vježbi kojima se podiže fizička kondicija trudnica i vježbi određenih mišića koji će omogućiti lakši prolaz dijeteta kroz porođajni kanal ubrajaju se određene tehnike disanja pomoću kojih se može nadomjestiti gubitak kisika prilikom porođaja, a koji se troši pojačano radi intenzivnog rada maternice, te tehnike relaksacije. Važna su i predavanja koja se odnose na trudnoću, porođaj, poslijeporođajno razdoblje, njegu dijeteta, dojenje, eventualne promjene motoričkog razvoja dijeteta, njegu zdravlja majke i djeteta, pravilnu prehranu dijeteta. Pripreme mogu biti i na socijalnoj razini, kako bi se trudnica upoznala sa svojim pravima i mogućim povlasticama.

Koje se pripreme za porod provode u Makronovi?

U Makronovi trudnice mogu proći pripreme koje su kombinacija edukacije, tehnika relaksacije i djelomice tehnika disanja, ali prvenstveno se naglasak stavlja na pripremu jačanja i osposobljavanja mišićnog koštanog sustava tijekom trudnoće. Dakle to su rekreativne vježbe praktički od prvog dana trudnoće pa sve do poroda.

Koje pozitivne učinke ima priprema za porod?

Žena je zadovoljna porodom, nije izložena stresu, manje su ozljede na zdjeličnom dnu. Žene koje su prošle pripreme za porod fizički i psihički lakše podnose porod i skraćuje se vrijeme njegovog trajanja. Žene koje su vježbale tijekom trudnoće lakše se oporavljaju poslije poroda, brže vračaju svoj fizički izgled kakav su imale prije poroda.

Koji je period trudnoće najpovoljniji da se počne s pripremama za porod?


Nema ograničenja. Jedino pojačan oprez je nužan u prvom tromjesečju, prvih 12 do 13 tjedana trudnoće kada treba izdefinirati trudnoću, vidjeti kako ona napreduje, napraviti određene pretrage, vidjeti da li je žena imala neku ginekološku anamnezu, nekakve operacije ili prethodne pobačaje. Dakle to su sve elementi koje treba uzeti u obzir i u dogovoru s ginekologom i fizioterapeutom može se početi priprema za porod.



Pohađa li u Hrvatskoj dovoljan broj žena pripreme za porod?

U Hrvatskoj 20% žena prolazi neki oblik edukacije. Svega oko 10% žena bavi se tjelesnom aktivnošću u trudnoći. Sveukupno to je još uvijek mali postotak žena koje se odlučuju na pripreme za porod.

Koliko se svjetska iskustva u pripremi za porod razlikuju od hrvatskih?

U svijetu svaka država ima svoj princip. Državne i privatne bolnice redovito organiziraju edukaciju trudnica i njihovih partnera. Dakle one provode određene tehnike disanja, tehnike relaksacije i daju savjete. Postoje medicinski centri koji educiraju buduće majke ne samo od strane zdravstvenih stručnjaka nego i od žena koje su već rodile. One prolaze dodatnu edukaciju i daju savjete. Također je veća mogućnost izbora različitih položaja u kojima žena može roditi. Primjerice educiraju se žene za porod u vodi i drugim alternativnim metodama. U Hrvatskoj najveći broj žena rađa u klasičnim položajima. To je ležeći položaj na leđima i ležeći položaj na boku, ali u nekim gradovima koriste se i alternativne metode.
Što se tiče edukacije u domovima zdravlja medicinske sestre pokazuju samo neke tehnike disanja, a u većini bolnica neobjašnjavaju se tehnike disanja. Udruga Roda imaju pripreme za porod , ali više u smislu savjeta ženama kako da se ponašaju na porodu i kako da zadrže smirenost.

Na inicijativu trudnica , roditelja i zdravstvenih djelatnika osnovan je 1997. Klub trudnica.
Kakvu pomoć nudi budućim majkama?


Klub trudnica djeluje samo preko interneta i daje besplatne informacije i savjete ženama tijekom trudnoće i ženama poslije porođaja. Klub trudnica ima jedan kontinuitet koji traje više od deset godina i daje podršku udrugama, hrvatskom društvu i zdravstvu u jačanju naglaska na potrebi edukacije budućih trudnica. Sve buduće mame i tate svoje upite o tečajevima za trudnice mogu poslati na [email protected]

Savjet trudnicama vezano za pripreme

Edukacija bi trebala biti obavezna. Jedna trudnica tijekom trudnoće treba proći nekoliko priprema i pronaći onu koja je najadekvatnija za nju. Ni jedna priprema koja nudi bilo kakvu pomoć u edukaciji trudnica nije loša. Ženama trebaju biti dostupni više različitih izvora informacija.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Budi fit

Ne postoji pojava toliko benigna i česta, a opet toliko omražena kod pripadnica ženskog roda kao što je celulit.

Savjeti stručnjaka

U društvu u kojem milijuni ljudi imaju želju postati roditelji, razumijevanje i rješavanje problema neplodnosti postalo je ključno.

Savjeti stručnjaka

Važnost IVF liječenja je neprocjenjiva ako znamo da je učestalost neplodnosti u neprestanom porastu; danas je 15 do 17 % parova neplodno, a predviđa...

Duh i tijelo

3 savjeta za ekspresno putovanje u zemlju snova.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.