Međunarodni dan smijeha komunikacijski stručnjak Ante Mihaljević, koji svojim nastupima i objavama na društvenim mrežama osvaja neposrednošću, aktualnim primjerima i duhovitim dosjetkama, odlučio nam je učiniti vedrijim svojim savjetima o važnosti smijeha i humora u romantičnim vezama, prijateljskim i obiteljskim odnosima.
“Fascinantno je kako smijeh povezuje ljude. U današnje vrijeme postalo je jako lako pronaći smiješan sadržaj, memove, klipove, karikature, ali teže je nego ikad naći nekog tko će se s nama smijati. Ako imate barem jednog prijatelja s jednako pomaknutim smislom za humor, smatrajte se bogatom osobom. Pa čak i onda kad vam pošalje seriju od 48 smiješnih klipova na Instagramu ili Tik Toku. Vjerujte ljudima koji vas uvijek mogu nasmijati. Onako vedro i od srca. Držite takve blizu, neprocjenjivi su.”
Zgodan primjer djelovanja smijeha na odnos, Ante Mihaljević kaže kako možemo naći u braku.
“Brak je kad muškarac i žena postanu jedno. Problemi počinju kad se ne mogu dogovoriti koje “jedno” postaju. Rat svjetova, sukob titana, borba za daljinski, Božić kod njegovih ili njenih, Netflix ili Chill… Znate o čemu pričam. Onaj čas kad nađemo humor u ovakvim situacijama, kad se vidimo smiješnima kakvi jesmo, kad shvatimo da se slažemo u principima, ako već ne i u metodama, e tada kreće show program. “
I sam se u svakodnevici često susreće s humorom – koristi ga često na svojim komunikacijskim treninzima, nastupima na konferencijama, kao i individualnim radionicama, koji su voli se šaliti Ante, sigurno tako rasprodani zbog njegovog smisla za humor. Zasigurno i je djelomično tako, jer uz opuštenu atmosferu i vrijedna znanja o komunikaciji, prodaji i odnosima postaju pamtljivija i pitkija.
Osim u poslu Ante Mihaljević priznajte kako je humor dio njegove svakodnevice i u domu kojeg dijeli sa suprugom i dvoje djece.
“Iza svakog velebno i urnebesno smiješnog muškarca koji po stoti put priča vic stoji žena koja koluta očima. Nije to znak nepoštivanja, više očna gimnastika, kao neka Morseova abeceda za ljubav. Neverbalni izričaj oduševljenosti njegovom svekolikom velebnošću. Ja i to volim doživjeti s dozom humora, pa si to zamišljam kao da joj je oblačić iznad glave u kojem stoji: “Ti si budalaš. Ali MOJ budalaš.” To njeno kolutanje očima je zapravo nešto kao namigivanje. Minus ovaj dio s namigivanjem.“
Kako koristiti humor?
Za sve one kojima je novogodišnja odluka bila – poraditi na svom humoru ili su nakon uvodnog dijela ovog teksta dobili poticaj i inspiraciju, Ante Mihaljević podijelio je nekoliko savjeta kako koristiti humor.
1. Znajte svoju publiku: Prilagodite svoj humor tako da odgovara atmosferi vaše ekipe, bilo da se radi o prijateljima, obitelji ili partnerima.
2. Ostanite u toku: Neka vaš humor bude u tijeku s trendovima i aktualnim događajima. Ne želite ispaljivati fore koje su već 100 godina apsolvirana tema. Živimo u vremenu brzih promjena. Neka vaš humor to prati.
3. Potičite dvosmjerni humor: Stvorite okruženje u kojem se drugi osjećaju ugodno dijeleći svoj humor, njegujući kulturu zajedničkog smijeha. Normalno je da volimo biti u centru pozornosti, no smiješna stvar je da smo interesantniji što smo više zainteresirani za druge. Kontraintuitivno, ali pali.
Koje stvari izbjegavati?
Stvari koje je bolje NE raditi ako ne želite biti ona osoba koju se preskače pozvati na tulume:
1. Nemojte forsirati humor: Izbjegavajte šale koje bi mogle biti uvredljive ili neprikladne. Neka humor teče prirodno, bez ulaska u teme koje bi mogle biti sporne, uvredljive ili sirove.
2. Nemojte pretjerivati: Iako je humor fantastična stvar, umjerenost je ključna. Kao i svaki dobar recept, ravnoteža je tajni sastojak. Svako pretjerivanje će nas odvesti dalje od željenog ishoda. Pogotovo ako ostavimo dojam nekog tko je očajan da bude u centru pozornosti ili ne dozvoljava drugima doći do riječi.
3. Nemojte zanemarivati emocionalnu inteligenciju i zdrav razum: Budite usklađeni s emocionalnim kontekstom situacije. Izbjegavajte humor u trenucima ekstremne napetosti ili osjetljivosti. Ne radi se samo o tome da imamo dobar vic; radi se i o tajmingu. Također, iznimno je važno da se smijemo s ljudima, a ne ljudima. Nitko ne voli biti tema ismijavanja niti u društvu osobe čiji se humor svodi na ismijavanje drugih.
Smijeh je kao WD-40 za odnose
Vjerujemo da za ovaj Međunarodni dan smijeha poticaja nakon ovog teksta više nije potrebno. Ante Mihaljević u svom stilu je zaključio.
“Dodajmo svi malo vedrine i smijeha u svoje odnose. Neka smijeh bude temelj na kojem gradimo odnose, i u trenucima punima zajedničkog smijeha i u trenucima kolutanja očima koji tako mnogo govore. Nađemo li kolege s kojima vrijeme brže leti, prijatelje s kojima na vrijeme zaboravimo i partnere koji znaju vrijeme zaustaviti, život postaje puno lakši.”
Otkako je na današnji dan u Indiji 10. 1. 1998. godine pokrenuta inicijativa Svjetskog dana smijeha, obilježavanje dana smijeha se do danas globalno proširilo. Globalnom širenju obilježavanja Svjetskog dana smijeha su svakako pomogle i spoznaje o njegovoj blagotvornosti za tjelesno i mentalno zdravlje te kvalitetu života.