Naime, divlje šparoge o kojima će danas biti riječ vidljive su samo iskusnom, istreniranom oku. Rastu u grmlju, među trnjem i osim što ih je umijeće uočiti, treba ih znati i ubrati. Ustvari, nije tu riječ o znanju, bitna je volja. Iz šparoga se kući vraćate kao iz boja, izgrebani, raščupani, poderani, a možda i s društvom. Kada se zavlačite u grmlje, lako je moguće da pokupite pokojeg krpelja. No, divlje šparoge vrijedne su svega navedenog.
Imaju velike dobrobiti za zdravlje, lako se pripremaju i prava su delicija. No, i cijena im je paprena kada stignu do tržnice… Lani je vezica stajala i do 15 eura. Umjesto da plaćate suho zlato za stručak šparoga, otiđite za vikend na jednodnevni izlet na more i umjesto rivom, prošetajte, kozjim stazama i kamenjarima, u potragu za divljim šparogama.
Sezona im je od ožujak do lipnja, ali požurite. Oni koji znaju njihovu vrijednost, a to su lokalni stanovnici, u šparoge idu čim one niknu. Tako da teoretski, možda i rastu u lipnju, no teško da ćete tako kasno naići na koju.
Šparoge – prednosti za zdravlje
Šparoge obiluju vitaminima A, C, E, K i B6, folatima, željezom, kalijem, bakrom, kalcijem, bogat su izvor antioksidansa i proteina te kao takve odlična namirnica za sve one koji brinu o zdravlju te vole jesti ukusno i sezonsko.
Detoks
Priroda nam uvijek daje točno ono što nam treba. U prilog ovoj tvrdnji idu i šparoge. Niču u rano proljeće, u vrijeme kada je tijelu potreban detoks od teške zimske hrane. Šparoge su jedan od najjačih čistača organizma, osobito dobro djeluju na krv, bubrege i urinarni trakt, što možemo primijetiti po intenzivnom mirisu mokraće, nakon konzumacije šparoga.
Urinarni trakt
Patite li od učestalih infekcija mokraćnog sustava i upala urinarnog trakta, jedite šparoge. Imaju snažna dijuretička, antiupalna i antimikrobna svojstva, točno ono što vam treba da se izborite s upornim urinarnim problemima.
Prirodni dijuretik
Šparoge, poput koprive, pomažu izbaciti višak vode iz organizma te na taj način ublažavaju probleme s artritisom i oticanjem.
Mršavljenje
Šparoge oskudijevaju kalorijama, a obiluju vlaknima. Vlakna čine da se dulje osjećate sitima, potiču probavu i metabolizam te pomažu u snižavanju kolesterola. Osim što su bogata vlaknima, imaju i, kako smo već spomenuli, jaka detoks i dijuretička svojstva, a i jedno i drugo je ključno za mršavljenje. Osim toga, nutritivno su bogata. Želite li hranjiv, ukusan i sezonski dijetalni obrok, skuhajte dva jaja i šparoge, posolite, popaprite, polijte maslinovim uljem i uživajte u deliciji.
Libido i reproduktivno zdravlje
Šparoga ima gorkasti okus zahvaljujući protodioscinu, spoju koji čuva zdravlje jajnika i općenito zdravlje ženskog reproduktivnog sustava, čak ima i antikancerogeni učinak. Protodioscin pojačava seksualnu želju kod žena u menopauzi i nakon nje, pomaže u povećanju proizvodnje testosterona, vraćanju erektilne funkcije i jačanju libida kod muškaraca.
Trudnoća
Šparoge obiluju folnom kiselinom (sintetiziranim oblikom vitamina B) koja je ključna za pravilan razvoj fetusa stoga se preporučuje kao suplement ženama koje planiraju trudnoću te tijekom same trudnoće. Manjak folne kiseline može izazvati oštećenja mozga i kralježnice kod fetusa.
Opušta i pozitivno djeluje na raspoloženje
Isti ti folati koji čuvaju zdravlje bebe od samog začeća, pozitivno djeluju na psihu. Manjak folne kiseline, odnosno vitamina B znanstvenici su primijetili kod osoba koje pate od depresije. Jedna porcija šparoga zadovoljava 60 posto dnevnih potreba za folnom kiselinom.
Probava
Studija objavljena 2018., koju prenosi portal Health, otkrila je kako inulin, prebiotik u šparogama, pogoduje zdravlju crijeva. Inulin potiče zdravu ravnotežu “dobrih” crijevnih bakterija ili probiotika, što smanjuje plinove i pomaže u probavljanju hrane.
Ako su vam ove simpatične divljakuše nedostupne, ne brinite, njihove kultivirane rođakinje dobro će odraditi zadaću – biti istovremeno i zdrave i fine. One su dostupne cijelu godinu, deblje su i imaju nešto blaži okus.