Budi fit

Hrana za zdrave zube

Zubi vole čvrste namirnice, peršin, celer i puno mliječnih proizvoda.
Nije nikakva novost kako je saharoza – koja se nalazi u slatkišima, tijestima, medu – najopasniji šećer za zdravlje zuba. Međutim, količina šećera u nekoj namirnici nije ujedno i prvi uzrok karijesa, pokazalo je to jedno nizozemsko istraživanje. Odlučujuće je, ipak, vrijeme koje šećer "provede" u ustima – što je šećer dulje u usnoj šupljini, to je opasnost od razvoja karijesa veća. Čak i ako se radi o šećerima koji su manje "opasni" od saharoze, ukoliko dugo ostaju u ustima, također mogu štetiti zubima. Primjer takvog šećera je amidon koji se nalazi u kruhu ili žitaricama.

Stoga, ukoliko jedete puno kruha i žitarica, odnosno namirnica koje obiluju amidonom, konzumirajte ih uz mliječne proizvode. Oni sadrže kalcij koji jača zube.

Što se tiče slatkiša, najopasniji su žele bomboni, jer se želatina lijepi za zube, a bakterije zadržavaju i razmnožavaju. Ukoliko su vam bomboni "Ahilova peta" i nikako im ne možete odoljeti, probajte one bez želatine, ili kao alternativu uzmite kocku čokolade – po mogućnosti crne i gorke.

Masiranje desni i čišćenje zubiju

Imajte na umu kako sve namirnice koje sadrže šećer izazivaju lučenje kiseline, te započinje proces demineralizacije zuba – to je prvi korak u nastanku karijesa. Stoga je svako grickanje, primjerice voća ali i ispijanje zaslađenog čaja, potencijalno opasno za vaše zube.Onaj čaj koji definitivno pomaže kod zdravlja zubi je – već dokazano učinkovit – zeleni čaj. Katehini u ovom čaju ubijaju bakterije u ustima i neutraliziraju neugodan miris.

Za zdrave zube stručnjaci preporučuju konzumiranje čvrstih namirnica. One utječu na mišiće vilice, te potiču žvakanje i lučenje sline. A slina štiti zube i smanjuje kiselost u ustima. Primjer takve hrane je celer. Ne samo da zahtijeva dodatno žvakanje, veće je i namirnica koja masira desni i čisti prostor između zuba. Za lijepe zube jedite i puno luka i peršina – prvo povrće neutralizira djelovanje bakterija, dok drugo osigurava svjež dah.

Iako mnoge namirnice utječu negativno na kiselost u ustima, sir nije jedna od njih. Ovaj mliječni proizvod smanjuje kiselost u ustima i neutralizira štetno djelovanje nekih namirnica. Sir obiluje kalcijem i fosforom, te pojačava zaštitno djelovanje sline. Zato je, s vremena na vrijeme, obrok dobro završiti komadom sira.

www.ordinacija.hr
 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Otkaži odgovor

Ne propustite

Savjeti stručnjaka

Sindrom policističnih jajnika ili skraćeno PCOS (engl. policystic ovary syndrome) čest je zdravstveni poremećaj u žena reproduktivne dobi.

Darivanje

Trideset godina nakon što je prvi put objavljena, knjiga ˝Muškarci su s Marsa, žene su s Venere˝ostala je najutjecajniji i najprodavaniji priručnik za veze.

Savjeti stručnjaka

Termogeni učinak hrane sličan je učinku koji na tijelo ima fizička aktivnost.

Suncokreti na oblacima

Često mi kažu: „Uh, komotna si...“ Odgovor je uvijek isti. Da, jesam, komotna sam jer mi se može, jer si to želim...

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version