Kao što nam zima zbog hladnoće može donijeti zdravstvene probleme mokraćno-spolnog sustava, tako i ljeto, vrućina, more i bazeni predstavljaju određene opasnosti. Ne samo da su sparina i sunce naporni cijelom organizmu, opasni su i za nježnu kožu intimnog područja kao i njegovu sluznicu.
Boravak na bazenima, u raznim sportskim centrima, na plaži ili u popularnim zabavnim klubovima mjesta su na kojima u ljetnom razdoblju vrebaju razni mikroorganizmi, jer istodobno na istom mjestu boravi veći broj ljudi, najčešće oskudno odjevenih, pa se tjelesne izlučevine brže i lakše šire, uz pogodovanje vlage i temperature. Mokri kupaći kostimi najčešći su uzrok ljetnih urinarnih infekcija, kao i bose noge pri hladnijim ili vjetrovitim večerima.
Važno je naglasiti, zbog izlaganja suncu, moru, ali i konačnog opuštanja od stresa, dolazi i do malog, ali privremenog pada imuniteta. Dugi boravak u bazenu ili plitkom dijelu mora također može utjecati na pojačane infekcije, najčešće zbog higijenske ispravnosti vode, bilo da je ona neispravna ili je previše klorirana. Upravo previše klorirana voda može izazvati neugodne iritacije vaginalne sluznice te uništavanje normalne fiziološke flore rodnice.
Par savjeta iz Poliklinike Ginecej:
- pojačajte brigu o svojoj higijeni, općenito
- nosite prozračno pamučno rublje i odjeću
- izbjegavajte primjenu agresivnih sapuna i dezodoransa
- tuširanje nakon kupanja u moru ili bazenu je obavezno
- pripazite gdje sjedate – jer samo kupaći kostim nije dovoljna zaštita od virusa i bakterija koje se nalaze, primjerice, na nekoj plastičnoj stolici
- ženama koje su i inače osjetljive na gljivične i bakterijske infekcije preporučujemo i primjenu intimnog sapuna i probiotika za vaginalnu floru.