Ganache (ɡəˈnɑːʃ) je riječ, termin ili izraz koji se posljednjih godina sve više susreće u svakodnevnim receptima slastica. Kao da je naša izvorna riječ! Nije čudno da je cijeli svijet usvojio ovaj francuski izraz jer ga je teško opisati s manje riječi a toliko konkretno! Bez uvrede ikome, namjerno sam dopisala (iz rječnika, ne ja pametna!) i kako se izgovara jer se zna svašta čuti, a francuski jezik sam po sebi nije najjednostavniji u izgovoru.
Ganache se sreće u obliku glazura, krema, umaka ili punjenja za torte i kolače, napravljen od čokolade i vrhnja. Ova čudesna, okusom bogata i kremasta struktura, normalno se dobiva zagrijavanjem vrhnja koje se prelije preko nasjeckane ili usitnjene čokolade bilo koje vrste. Smjesa se miješa ili miksa dok ne postane glatka, s dodacima likera ili ekstraktima po želji. Za sjajniji izgled, može se dodati malo maslaca.
Postoji i drugih vrsta ganacha, recimo s kiselim vrhnjem ili s malinama, ali o njima danas ne bih govorila. Čokoladni je ipak najzastupljeniji i najtraženiji. Po mnogima, i najukusniji.
Ovisno o udjelima čokolade i slatkog vrhnja, dobije se jedan od gore spomenutih oblika. Također su vrlo popularni i čokoladni tartufi. U mojoj praksi, najčešće ga koristim kao glazuru, podlogu za fondan ili kao kremu u torti.
Evo nekih osnovnih omjera kad je riječ o tamnoj čokoladi, koja obavezno sadrži više od 50% kakaa.
Omjer dijelova čokolade i vrhnja | Svrha uporabe |
3 čokolade + 1 vrhnje | Glazura za mnoga peciva i deserte uopće |
2 čokolada + 1 vrhnje | Bogata, intenzivna smjesa za čokoladne tartufe |
1 čokolada + 1 vrhnje | Premaz za ispod fondana ili čvrsta gusta krema |
1 čokolada + 1,5 – 2 vrhnje | Pjenasta, baršunasta krema za biskvitna punjenja ili može biti poslužen u čaši kao samostalni desert |
1 čokolada + 2 vrhnje | Tekuća i mekana glazura |
Kako pripremiti ganache?
Koju god opciju radili, ganache se uvijek jednako priprema. Naravno da postoje i drugi načini; ovaj je standardan, bezbolan i najjednostavniji.
Čokoladu usitnite. Ako imate čokoladne kapljice, nije potrebno usitnjavanje, ali sve koje su u tablama, radije ih usitnite.
Slatko vrhnje zagrijte, skoro do stupnja vrenja. Nije potrebno da provrije, čokolada vam se neće radi toga puno bolje topiti, a može doći do razdjeljivanja slatkog vrhnja.
NAPOMENA: temperature topljenja čokolade možete provjeriti u našem receptu za čokoladne pločice .
Vruće vrhnje preliti preko čokolade. Ostaviti cca 1′ da se počne otapati te početi lagano miješati.
NAPOMENA: u početku će izgledati kao da se nikad neće povezati. Ali imajte malo strpljenja.
Nastavite lagano miješati i primijetit ćete kako se smjesa počinje povezivati. Osobno u početku koristim pjenjaču – lakše i brže se povežu vrhnje i čokolada. Na kraju špatulom promiješam, da se uvjerim kako je nastala jednolična gusta smjesa, bez grudica neotopljene čokolade.
Nakon što je smjesa povezana, ovisno o primjeni, tako i koristite ganache. Ako se koriste kao glazura, prelijte ih preko torte, kolača ili peciva.
Ako se koristi kao krema, ostavite ga da se prohladi, pa ga stavite u frižider na nekoliko sati. Nakon toga, za tartufe – žlicom ih možete vaditi i raditi. A ukoliko radite kremu, mikser u ruke i krenite. U početku tamnije boje, miksanjem će promijeniti boju i posvijetliti.
NAPOMENA: Vodite računa da ne „pretučete“ kremu jer se u frižideru i dalje stišće. Ne želimo da u hlađenju popuca.
O ganachu bi se moglo još puno pisati i pričati, ali nešto ćemo ostaviti i za drugi put…
Recept vam donosi Slatka Radionica by Vesna Nakić