Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Obitelj

Svako dijete može biti sportaš

Svaki dobar trener reći će kako nema djeteta koje „nije za sport“.

Prirodni talenti izdvajaju se treniranjem, a zarazi li se dijete zarazi virusom sporta, radost koju će mu pružiti može trajati cijeli život.

Bazične sportske discipline, kao što su altletika i gimnastika, omogućit će djetetu rrazvoj koordinacije i pravilan razvoj muskulature. To vodi pravilnom držanju, samopouzdanju, zadovoljstvu i zdravom načinu trošenja energije. Kao i plivanje, koje je baza za vaterpolo, bazične sportove idealno je početi trenirati sa šest ili sedam godina, a iz njih se djeca kasnije lako prebacuju na sportove s loptom.

Ovisno o sportu, početne selekcije kreću od šeste do dvanaeste godine, što se može dogoditi istodobno s prelaskom djece iz vrtića u školske klupe.

Sportovi s loptom za 10-godišnjake

Sportovi s loptom poput košarke, vaterpola, odbojke i rukometa, jačaju tijelo, razvijaju inteligenciju, kretanje u prostoru. Neprocjenjiva za mlađe uzraste je i socijalizacija s ostatkom ekipe, osjećaj pripadnosti i prijateljstvo koje se razvija kroz sport. Za ove sportove preporučena dob za početnike je između deset i dvanaest godina.

Treba spomenuti i individualne sportove. Kod nas su tradicionalno popularni tenis i skijanje čije su mjesečne članarine i oprema skuplje od dvoranskih sportova. U škole tenisa, primjerice, početnici kreću obično sa sedam godina.

Košarka ili vaterpolo pet puta tjedno

Ponuda, osobito u većim gradovima, proširena je veoma popularnim borilačkim vještinama i sportovima koji termine imaju najčešće tri puta tjedno, u školskim dvoranama.

Treninzi košarke, nogometa, vaterpola ili rukometa su pet puta tjedno, gotovo bez iznimke u večernjim satima. Dobro je birati u koji je relativno blizu vašem domu, jer je jednostvanije organizirati dolazak i odlazak djeteta sa treninga.

Roditeljska podrška

Kada vaše dijete odluči kojim se sportom želi baviti, morate preuzeti ulogu roditelja kao i u svim ostalim segmentima razvoja njihove osobnosti. Nije dobro da dijete često mijenja sportove jer time ne stvara jednu od najvažnijih karakternih osobina sportaša – upornost i nepriznavanje neuspjeha.

To naravno ne znači kao ga treba prisiljavati na nešto što ne voli ili ostvarivati svoje projekcije preko njega. Jednostavno, trebate mu biti potpora i onih „lošijih“ dana, kada je trener vikao na njega, kada je provelo utakmicu na klupi za pričuve i slično. Trud će mu se u kasnijim godinama sigurno isplatiti.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Zanimljivosti

Nova sportsko-edukativna avantura profesora geografije i food blogera Domagoja Jakopovića Ribafisha i Udruge RokOtok počinje 23. lipnja održavanjem radionica diljem istočne obale Istre i...

Zanimljivosti

“Sat za nas” potiče i poziva roditelje da svakodnevno izdvoje vrijeme za svoje dijete, uz naglasak na druženje bez upaljenih televizora, računala i mobitela.

Obitelj

Ne postoji nitko tko nam bolje, od žena koje su rodile i u 20-ima i u 40-ima, može odgovoriti na pitanje kada je bolje...

Darivanje

U suradnji s Krav Maga Hrvatska dijelimo ulaznicu koja vrijedi za dvije osobe za Trigger radionicu 25. svibnja na Zagrebačkom velesajmu, paviljon 6/1. kat.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.