Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Budi fit

Vježbanje u trudnoći

Prenatalne vježbe za zdravlje mame i bebe

Svaka se žena želi osjećati dobro u svome tijelu, biti zadovoljna fizičkim izgledom; oblinama, tonusom mišića, izdržljivošću i fleksibilnošću. Uz sve fizičke i intimne promjene koje neminovno dolaze, posebnu pažnju svome tijelu pridaju trudnice.

Sve buduće majke doživljavaju promjene u svom životnom stilu, neke dolaze spontano, a neke je nužno planski uvesti u svakodnevnu rutinu. Uz ispravnu prehranu i redovite liječničke konzultacije, od velike važnosti za zdravlje mame i bebe je i vježbanje u trudnoći.

Najvažniji je preduvjet prenatalnog vježbanja uredna trudnoća te savjetovanje i u konačnici odobrenje liječnika koji vodi trudnoću. Nakon odobrenja liječnika, najvažnije je stručno vodstvo tijekom izvođena prenatalnih vježbi.

Prenatalne vježbe u svojoj osnovi imaju jednaku zadaću kao i vježbanje uopće, postizanje boljeg općeg stanje organizma, no one su ipak specifične. Pojašnjenje osnovnih dobrobiti vježbanje te vrste, te samih tehnika koje se koriste pružio nam je Vedran Ćosić, voditelj Taja Health Cluba.

trudnoca_tekst

Kontinuiranim vježbanjem tijekom trudnoće trudnice će pratiti i upoznavati svoje tijelo kao i promjene kroz koje prolazi. Ciljanim će vježbama preuzeti djelomičnu kontrolu nad fizičkim promjenama koje su jasno vidljive, ali i nad onima koje se odvijaju unutar tijela.

Trudničko povećanje kilograma održat će se u granicama normale – očekivano je da trudnica tijekom trudnoće u prosjeku dobije od 10 do 12 kilograma, dok je prosječni porast tjelesne težine oko pola kilograma u tjedan dana. Činjenica je kako je tijekom trudnoće smanjena mogućnost kretanja, a samim time smanjena je i potrošnja energije, stoga treba pripaziti na unos kalorija koji je često (ponekad neopravdano) povećan.

Hormonski disbalans progesterona i estrogena tipičan je obrazac zdrave trudnoće, kao i pojačan rad svih organa, no to dovodi do niza fizičkih poteškoća. Kratkoća daha uslijed povećane maternice koja potiskuje ošit, ubrzani rad srca uslijed promjena funkcije kardiovaskularnog sustava, usporavanje rada cjelokupnog organizma, odnosno metabolizma, konstipacija te na početku učestalo, a potom i otežano mokrenje, neke su od uobičajenih su tegoba s kojima se trudnice susreću.

Nekoliko je osnovnih tipova prenatalnih vježbi:

bodyweight vježbe – vježbe prilikom kojih trudnica koristi vlastitu težinu kao opterećenje
korektivna gimnastika

povećanja fleksibilnosti – osobito važne, jer blagotvorno djeluju na sve mišićne skupine i vezivno tkivo u zglobnim strukturama koje se tijekom trudnoće skraćuje

vježbe disanja – one su sastavni segment svih navedenih vježbi

Budući hormoni u trudnoći opuštaju ligamente i time se povećava opasnost od ozljeda zglobova i mišićnih istegnuća važno ja da vježbanje vodi stručna i iskusna osoba, upoznata sa specifičnostima prenatalnih vježbi. Također, važno je imati na umu kako s rastom djeteta, tj. trbuha dolazi do pomicanja centra za gravitaciju unaprijed, što ponekad stvara probleme s ravnotežom. U obzir je potrebno uzeti i krvni tlak; u početku trudnoće mnoge se žene susreću s niskim tlakom koji s mjesecima trudnoće raste te se može razviti u problem visokog krvnog tlaka.

Ispravnim disanjem trudnica utječe na krvni tlak i srčanu frekvenciju, odnosno na njihovu stabilizaciju, stoga se disanje mijenja ovisno o vrsti vježbe koju izvodi i osobito je važno naučiti kako ispravno disati.
Kardio vježbama povećava se aerobni i anaerobni kapacitet te se utječe na cjelokupni kardiovaskularni sustav, kao i na opću izdržljivost. Također, tijekom treninga djeluje se planski i ciljano na pojedine mišićne skupine što pridonosi održavanju cjelokupne posture, a radom na ciljanim, problematičnim zonama osigurava se održavanje mišićnog tonusa.

Prenatalnim vježbanjem trudnica će osjetiti olakšanje na fizičkoj razini, spriječiti prekomjerno nakupljanje kilograma (koje je nezdravo za nju, kao i za dijete), održati krvožilni sustav zdravim, pospješiti kapacitet pluća, smanjiti otjecanje zglobova i zadržavanje vode, utjecati na regulaciju krvnog tlaka te u konačnici održati tijelo snažnim i gipkim, spremnim za napor poroda… no, možda je najvažniji utjecaj tjelovježbe na mentalnoj razini; zasigurno će doći do podizanja razine samopouzdanja i povjerenja u vlastito tijelo i njegove sposobnosti.

trudnoca_tekst2

Taja Health Club namijenjen je isključivo ženama, s programima posebno prilagođenim njihovim specifičnim potrebama (u ponudi je prenatalni i postnatalni program, lifting ciljanih zona, fizioterapija, rehabilitacija) uz nutricionističko savjetovanje. Vježbe se izvode individualno, uz stručni nadzor osobnog trenera. Sve dodatne informacije vezane uz prenatalno vježbanje možete dobiti na http://www.taja.hr/healthclub/

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Putovanja

Pašman je smješten u zadarskom arhipelagu, a odlikuju ga izuzetne prirodne ljepote koje se protežu duž njegovih 70-tak kilometara obale.

Brinimo jedna o drugoj

Akne, suha koža i kosa, lomljivi nokti pa čak i stanja poput ekcema, dijelom su rezultat genetike, a dijelom neadekvatne prehrane.

Seks

Vrtoglavo visokim potpeticama do boljeg orgazma.

Savjeti stručnjaka

Kompulzivno prejedanje je težak, potencijalno životno ugrožavajući, ali i izlječiv poremećaj prehrane.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.