Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Horoskop

5 najčešćih zabluda o jogi

Puno je predrasuda koje skrivaju istinu o jogi.

Nedavno mi je, sasvim slučajno, u rukama završila knjiga fra Josipa Blaževića ''Joga i kršćanstvo''. Prva pomisao mi je bila ''kakve veze ima jedno sa drugim?''. Malo sam prolistala knjigu i iznenadila se kada sam pročitala podcrtani tekst – ''Biti kršćanin i primjenjivati jogu nije moguće u isto vrijeme''. Zašto ne?

Evo kako to meni zvuči: Biti kršćanin i plivati nije moguće u isto vrijeme, biti kršćanin i svjesno disati nije moguće u isto vrijeme, biti kršćanin i vježbati pilates, jesti ili ne neku određenu hranu, baviti se nečim kreativnim što nas ispunjava i smanjuje stres – žao nam je – nije moguće.

Fra Blažević vjeruje da'' jogiziranje Zapada ima jasno razrađenu viziju – hinduiziranje Zapada''. Vrlo zanimljiva teorija po kojoj bi se dalo zaključiti da su, od desetaka milijuna zapadnjaka koji danas prakticiraju neku vrstu joge, velika većina su postali Hinduisti. Ja osobno ne poznajem niti jednog . Također ne poznajem niti jednog kolegu/kolegicu joga učitelja koji se deklariraju kao Hinduisti. Niti mi je ikada palo napamet, u ovih 11 godina prakticiranja raznih jogičkih tehnika, te pet godina podučavanja joge odjednom postati Hinduist.

1 . zabluda – Joga je religija

Joga nije religija, joga je – disciplina. Za mene osobno joga je filozofija, znanost o životu, set tehnika koje mi pomažu da budem ono što jesam i želim biti – zdrava osoba. Fizički, mentalno, emotivno i zdrava duhom. Sretna osoba.

Nazivati jogu religijom isto je kao nazivati Ayurvedu religijom, nazivati homeopeatiju religijiom, akupunkturu… bilo koju alternativnu znanošću. Naravno, joga je potekla iz Indije te se spominje u Vedama i drugim starim Hinduističkim tekstovima kao put prema ujedinjenju duha i tijela – put prema sveukupnom zdravlju. No, nema razloga da istu disciplinu ne koriste i druge religije. U Indiji i Kršćani i Budisti, Jaini, Siki i Hinduisti prakticiraju neku vrst joge.



Također, joga je vrlo širok pojam. Postoji više grana joge (Hatha yoga, Karma yoga, Bhakti yoga, Jnana yoga, Raja joga) te unutar svake još mnogo škola i sustava. Ono što zapadnjaci danas prakticiraju i nazivaju joga zapravo je Hatha yoga koja se pojavila tek u 9. stoljeću . Iz nje proizlaze razni dinamični stilovi poput Ashtanga yoge, Vinyasa flow yoge, Prana flow, Iyengar, Anusare itd. ili manje dinamični kao Joga u svakodnevnom životu, Zen joga, Yin yoga itd.

2. zabluda – Joga je prelagana

If I had a penny… Da mi je kuna za svaki puta kada sam čula da mi na toj jogi samo sjedimo i meditiramo. Ili se samo rastežemo. Dinamična joga vrlo je zahtjevna, posebno u početku. Na pozitivan način izaziva vaše motoričke sposobnosti postavljajući tijelo u razne položaje (asane) u kojima nikada nije bilo. Kada savladate one osnovne čekaju vas nove i tako izazovima nikad kraja. Vrlo brzo razviju se mišići ruku, nogu, leđa, abdomena te mnogi za koje niste znali ni da postoje.

Doduše, i da samo sjedimo ni to ne bi bilo lagano. Zapravo bi bilo i teže. Naravno ne fizički.. Probajte sjesti, zatvoriti oči i samo biti, samo slušati vlastiti dah. Zvuči lagano? Nakon 30 sekundi, ako ne i manje, vaše misli su vrlo vjerojatno odlutale do ormara i biraju što ćete obući večeras. Ili do kuhinje – planiraju večeru. Nakon 45 sekundi će vas nešto zasvrbiti, pa će vam pažnja odlutati na zvuk prometa… Svi volimo prirodu upravo jer nas smiruje i dopušta nam da samo budemo. Da promatramo stabla, valove, planine i uživamo u trenutku, u prisutnosti, u svjesnosti. No, u svakodnevnom životu rijetko smo prisutni, a upravo je svjesnost i prisutnost ono što učimo kroz jogu. A to nije nimalo lagano.

3. zabluda – Za jogu je potrebna fleksibilnost

Neću vam lagati, ako ste fleksibilni i još pritom imate snage, biti će vam puno lakše vježbati jogu i vjerojatno ćete prije napredovati. No, ako niste prirodno fleksibilni upravo vi trebate početi sa jogom i svoje tijelo učiniti fleksibilnijim. Zdrava muskulatura je snažna i fleksibilna.

Jedna Zen poslovica kaže ''snaga stabla leži u njegovoj mogućnosti savijanja''. Kada stigne oluja stablo koje se može više saviti pretrpjeti će manja oštećenja od onog manje savitljivog. Drugim riječima, fleksibilno tijelo spriječiti će mnoge ozljede uslijed raznih nesreća i čuvati će nas u starosti.

Da ne pričam da nakon nekog vremena možete impresionirati prijatelje/dečka/curu/ roditelje kada se sagnete i ravnih nogu zavežete žnirance na starkama! 🙂



4. zabluda – Jogu mogu vježbati sama uz knjigu ili DVD

U prvom srednje posudila sam od prijatelja knjigu o jogi na engleskom te odlučila svaki dan vježbati. Najprije sam krenula s pozdravima suncu. Kod pozicije pas prema dolje pisalo je ''hold for five breaths'' što sam ja tada protumačila da trebam držati dah u sebi. Nije mi bilo jasno zašto mi se stalno vrti pa sam pitala prijatelja koji mi se prvo dobro nasmijao i tek onda objasnio da trebam disati pet udaha i izdaha a ne zadržavati udah. To me nije obeshrabrilo te sam vježbala i dalje. Srećom, nisam se ozlijedila no kada sam nekoliko godina kasnije prvi puta otišla na sat joge shvatila sam da sam skoro sve pozicije potpuno krivo izvodila.

Ako se po prvi puta susrećete sa jogom vježbanjem uz knjigu ili DVD možete se ozlijediti i vrlo vjerojatno ćete potpuno krivo naučiti. Iz jednostavnog razloga što ne vidite sebe i ne možete znati dali vaša pozicija i ona iz knjige uopće sliče jedna drugoj. Prije nego što počnete vježbati sami važno je pronaći dobrog učitelja koji će vas uvesti u svijet joge i pokazati vam osnove.

Ako niste iz Zagreba, pronaći certificiranog instruktora malo je teže, no nije nemoguće. Na jesen na Sangha yoga stranicama pripremamo za vas listu provjerenih instruktora dinamične joge diljem Hrvatske pa provjerite dali je netko blizu vas. U slučaju da nije uvijek možete prisustvovati nekoj vikend joga radionici ili čak joga odmoru. Nakon što naučite osnove možete početi vježbati uz knjigu ili DVD bez straha da ćete se ozlijediti ili nešto krivo raditi.



5. zabluda – Joga topi kilograme

Ako duže intenzivno vježbate neki vrlo dinamičan stil poput Ashtanga yoge ili Vinyasa flow yoge koji je ujedno i kardio vježba, dio neželjenih masnih naslaga zamijeniti ćete mišićnom masom. Mišić je teži od masnih naslaga pa ćete na vagi težiti isto ili pak malo više. No zato ćete moći ući u one stare traperice koje čuvate u ormaru.

No, ako je vaš cilj smršaviti, uz jogu vam preporučujem pravilnu prehranu i malo intenzivniju kardio vježbu poput trčanja ili hodanja uz brijeg. No, kada dođete do vaše željene težine joga će vam pomoći zadržati ju. I još važnije – pomoći će vam zadržati zdravlje, vitalnost i mladost.

Sangha Yoga

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Budi fit

Kako kaže Izabela, joga je savršen način da se razvije dublja vezu sa svojim unutarnjim ja, onim dijelom sebe koji vidi veću sliku.

Duh i tijelo

Dobra je vijest da jogu možete vježbati i u udobnosti vlastitog doma.

Budi fit

Ako razmišljate o tome da krenete na put vježbanja yoge, evo nekoliko korisnih savjeta koji će vam možda pomoći u toj višestruko vrijednoj praksi.

Duh i tijelo

Puno sjedenja s vremenom može uzrokovati bolove i loše držanje te također značajno opterećuje donji dio leđa kao i kukove.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.