Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Moj dom

Cijepljenje kućnih ljubimaca

Za sunčanih dana poželjet ćete otići na izlet u prirodu sa svojim kućnim ljubimcem. Jeste li ga cijepili?

 Prije prvog izlaska u prirodu ne zaboravite obaviti dvije vrlo važne stvari obavezno godišnje cijepljenje pasa i nužnu zaštitu od nametnika.

Cijepljenje pasa

Postoje dvije skupine cjepiva i to ono protiv bjesnoće koje je zakonom regulirano te cijepljenje protiv drugih zaraznih bolesti koje nije obavezno zakonom.

Cijepljenje protiv pseće trakavice također je regulirano zakonom.

Uz obavezno cijepljenje protiv bjesnoće psi se tretiraju i sredstvom protiv crijevnih nametnika zbog male pseće trakavice (Echinococcus granulosus), koja je vrlo opasan parazit za ljudsko zdravlje.

Vlasnici pasa obavezni su cijepiti svoje pse u tekućoj godini, ali provjerite kod svoga veterinara kada točno morate doći u ambulantu na cijepljenje.

Veterinarima je bitno znati koliko je pas star, kada je prvi puta cijepljen pas i kada ste ga zadnji puta cijepili. Na temelju toga će vam u veterinarskoj stanici znati reći kada točno morate cijepiti svoga psa.

Inače, psi se prvi puta cijepe u starosti od tri mjeseca.

Dobro je znati!

Psi se cijepe i protiv drugih zaraznih bolesti – parvovirusne infekcije, štenećaka, zaraznog hepatitisa, zaraznog kašlja, leptospiroze i korona virusne infekcije. Ova cjepiva daju se štencima višekratno, a kasnije se ponavljaju jednom godišnje.

Štenci se najčešće prvi put cijepe u dobi od 6 do 8 tjedana. Prije ovakvog cijepljenja pse očistite od crijevnih nametnika.

Cijepljenje mačaka

Mačke se također cijepe protiv bjesnoće i zaraznih mačjih bolesti, ali njihovo cijepljenje nije zakonom regulirano.

No svoju ćete ljubimicu ipak morati cijepiti ukoliko je namjeravate voditi na put izvan granica Hrvatska. Praksa je pokazala da su i mace podložne mnogim prijenosnim bolestima pa ih je ipak pametno cijepiti.

Tvrdnja se također odnosi i na one mačke koje ne izlaze van i ne dolaze u kontakt s drugim životinjama, jer bolesti se ne prenose samo izravnim kontaktom s oboljelom mačkom, nego se uzročnici mogu prenijeti i preko posrednika.

Postoje i mnoge druge bolesti koje mogu prijeći s psa ili mačke na čovjeka (zoonoze) ali su manje opasne i najčešće se mogu uspješno liječiti.

Bolesti koje se najčešće javljaju kod necijepljenih životinja su zarazni kašalj, parvoviroza, mačja panleukopenija i calici virus infekcija. Sve to, dakle, vaš ljubimac može izbjeći, ako se na vrijeme pobrinete o njegovom zdravlju.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Savjeti stručnjaka

Sindrom policističnih jajnika ili skraćeno PCOS (engl. policystic ovary syndrome) čest je zdravstveni poremećaj u žena reproduktivne dobi.

Darivanje

Trideset godina nakon što je prvi put objavljena, knjiga ˝Muškarci su s Marsa, žene su s Venere˝ostala je najutjecajniji i najprodavaniji priručnik za veze.

Savjeti stručnjaka

Termogeni učinak hrane sličan je učinku koji na tijelo ima fizička aktivnost.

Suncokreti na oblacima

Često mi kažu: „Uh, komotna si...“ Odgovor je uvijek isti. Da, jesam, komotna sam jer mi se može, jer si to želim...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.