Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Savjeti stručnjaka

Ova četiri toksična sastojka hrane čine nas gladnima

Hrana koju kupujemo sadrži mnogo toksičnih aditiva. To znači da je promijenjena kako bi nas učinila gladnima i pogoršala naše emocionalne prehrambene navike.

Hrana koju kupujemo sadrži mnogo toksičnih aditiva. To znači da je promijenjena kako bi nas učinila gladnima i pogoršala naše emocionalne prehrambene navike.

Amy Shah, nutricionistica s Harvarda, uvijek podsjeća ljude da čitaju etikete na hrani. “Ne morate u potpunosti izbjegavati određene aditive, ali umjerenost može učiniti puno dobrog”, rekla je za CNBC i dala popis aditiva kojih se treba kloniti što je više moguće.

Mononatrijev glutamat (MSG)

MSG potiče glad, a povezuje se s dijabetesom i pretilošću. Čak se smatra ekscitotoksinom, koji može uzrokovati pretjerano uzbuđenje moždanih stanica i njihovo nekontrolirano pucanje.

Natrijeva sol glutaminske kiseline se prirodno nalazi u nekim namirnicama poput rajčice, sira Parmezana, gljiva i soja sosa. U prehrambenoj industriji nosi oznaku E621.

Iako se MSG koristi često gotovo koliko i sol i papar, on zapravo pojačava okuse hrane tako da industrijski proizvedeno meso i smrznuta gotova jela imaju bolji i svježiji miris.

Rafinirano brašno

Zrna pšenice sastoje se od tri dijela: ovojnice (mekinje), endosperma (koji je glavni i najveći dio) te klice. Pri procesu rafiniranja uklanjaju se mekinje i klice, što omogućuje proizvodima da dulje ostanu na policama, ali time se uklanjaju i prirodni vitamini, minerali i dijetalna vlakna.

Rafinirano brašno, uglavnom bijelo, brzo podiže razinu šećera u krvi, naglo povećava razinu inzulina i dovodi do njezina pada. Ova reakcija nas vrlo brzo čini gladnima, što objašnjava zašto nam se nakon peciva ili kriške tosta može otvoriti apetit. Preporučljivo je stoga konzumirati proizvode od cjelovitog zrna, jer na taj način dobivamo najviše hranjivih tvari. 

Rafinirani šećer

Bijeli šećer djeluje na tijelo slično kao rafinirano brašno. Šalje razinu šećera u krvi u nebo, a zatim ga ruši pojačavajući želju za šećerom. Zato jednom kada ga počnete jesti, može biti teško prestati.

Posebno loš oblik rafiniranog šećera je visokofruktozni kukuruzni sirup. Dodan gaziranim pićima, komercijalnim sokovima i drugim pićima, kao i pakiranoj hrani, remeti naš normalan metabolizam.

Studije su otkrile da ovaj aditiv usporava oslobađanje leptina, odnosno hormona koji tijelu poručuje da je sito.

Gluten

Još jedan razlog zbog kojeg smo gladni je gluten. To je protein u pšenici koji je često prisutan u prerađenoj hrani. Može izazvati jaku upalu kod određenih skupina ljudi zbog svojstava sličnih rafiniranom šećeru, a također je iritantan za crijeva.

Dobro pravilo je izbjegavati proizvode koji sadrže gluten mjesec dana. Pratite kako se osjećate i zabilježite imate li bolju kontrolu nad svojim željama.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Duh i tijelo

Što je to tabu i o čemu sve danas izbjegavamo govoriti 'protresli' smo s Petrom Salarić.

Brinimo jedna o drugoj

Palijativnu skrb treba polovica oboljelih od zloćudnih bolesti, osobe koje boluju od demencije, posljedica moždanog udara i ostalih kroničnih neuroloških bolesti te kroničnih bolesti...

Zdravlje

Kako bi pomogao pacijentima da zdravije žive, sastavio je listu od šest stvari koje on nikada ne stavlja u usta, a sve kako bi...

Duh i tijelo

Od puberteta do trudnoće, pa sve do perimenopauze i menopauze, razumijevanje ovih promjena može nam pomoći da se bolje nosimo s izazovima koji dolaze...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.