Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Gastronomija

Puna istina o čokoladi

Umjereno konzumiranje čokolade može imati povoljne učinke na zdravlje.

Prema najnovijim arheološkim nalazima kakao, glavni sastojak čokolade, počeo se koristiti prije 3000 godina. U glinenim posudama za pripremu što su iskopane na lokaciji Puerto Escondido u Hondurasu pronađeni su tragovi teobromina – kemijskoga spoja koji se može naći jedino u biljci kakaovca.

Stručnjaci tvrde kako su pronađene posude korištene za posluživanje napitka, a dobivao se od slatke pulpe kakaovca. Vjerojatno je riječ o fermentiranom piću koje je sadržavalo oko 5 posto alkohola. Tek kasnije su se u pripremanju napitka počele koristiti sjemenke kakaovca, a od njih se i danas proizvodi čokolada. Nekoliko zrna kakaovca u Europu je prvi donio Kristofor Kolumbo. Darovao ih je španjolskom kralju Ferdinandu i kraljici Isabelli.

Zasićene masne kiseline u tamnoj čokoladi

Čokolada je omiljena poslastica, najčešći je dar za Valentinovo i mnoge druge prigode, a pojedinci su čak i „ovisni“ o njoj. Stotinu grama čokolade sadrži oko 500 kalorija, 8 grama bjelančevina, 60 grama ugljikohidrata i 30 grama masti te male količine kalcija i željeza. Sadrži i polifenole – antioksidanse, radi čega joj se pripisuje pozitivan utjecaj na ljudsko zdravlje.

Tamna čokolada sadrži flavonoide, skupinu antioksidansa, koji povoljno djeluju na krvožilni sustav te štite od raka. Također, čokolada je namirnica bogata kalorijama s velikom količinom zasićenih masti.

Antioksidansi iz čokolade utječu na smanjenje LDL, kolesterola poznatoga i kao ”loš’ kolesterol“ koji se povezuje sa srčanim oboljenjima. No, najbolje je ne zavaravati se s uvjerenjem kako jedete čokoladu zato što je dobra za zdravlje.

Užitak kojeg se teško odreći

Mogu se pročitati i tvrdnje da tamna čokolada, u kojoj je oko 70 posto kakaa, pozitivno utječe na snižavanje krvnog tlaka. Međutim, znanost to nije potvrdila. Nasuprot, ljudski organizam ne podnosi velike količine neobrađenog kakaa, a da bi se postigao terapeutski učinak trebalo bi na dan pojesti 100 grama tamne čokolade. S tom količinom u tijelo bismo unijeli i oko 500 kalorija (što je približno četvrtina ukupnoga preporučenog dnevnog unosa) te više od 30 posto masnoća.

Bilo kako bilo, nema ničega lošega u tome da priznamo kako je čokolada jednostavno slasna i jedemo je s užitkom. Sve dok ne postoje problemi sa zdravljem i težinom užitak se ne smije zanemariti.

Za čokoladu također često kažu da je afrodizijak, no ni za to nema dovoljno pouzdanih dokaza. Ipak, darujete li čokoladu osobi do koje vam je stalo, vjerojatno ćete si barem malo olakšati put do njezinog srca.

Written By

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Seks

Partner je uvijek na prvom mjestul

Duh i tijelo

Kako ublažiti stres i umor koji uzrokuje posao?

Gastronomija

Na samu pomisao vruće čokolade s dodatnim twistom okusa poput karamele, kokosa odmah nam cure sline.

Zanimljivosti

Riječ je o službenoj replici posude nazvane “boca s dvije ručke”, dar Veleposlanstva Republike Ekvador iz Mađarske ovom zagrebačkom muzeju.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.