Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr
kuhanje šalše
kuhanje šalše

Gastronomija

Vrijeme je za kuhanje šalše, a mi imamo provjereni recept

Kuhanje šalše jedna nam je od omiljenih aktivnosti u ovo doba godine. Uz pravi recept bit će i vama

Rajčice su najslađe u kolovozu i rujnu, mesnate i sočne te kao takve savršene za kuhanje šalše, umaka koji se tradicionalno priprema u Dalmaciji, na Kvarneru i u Istri. Šalša je neizostavna na ljetnim i zimskim trpezama, a sada je pravo vrijeme da zasučete rukave, odvojite jedno jutro ili poslijepodne i pripremite šalšu koju ćete koristiti sve dok ponovno, dogodine, na suncu ne sazru rajčice. U nastavku vam donosimo provjereni recept za kuhanje šalše. Vjerujte nam, isplati se malo potruditi. U to ćete se i sami uvjeriti kada ju probate.

Šalša se može pripremiti kao samostalno jelo, primjerice s palentom, njokima ili tjesteninom ili pak iskoristiti kao baza jelima. Osim tradicionalnog  recepta za kuhanje šalše, u nastavku vam donosimo i što napraviti sa šalšom. Iako, nama je najslađa vulgaris – pomazana s dna padele, s fetom bijelog kruha. Također, tu je i recept za brzinsku šalšu, za one koji nemaju vremena ili su nestrpljivi.

Recept za kuhanje šalše

Najjednostavnija šalša (nećemo koristiti pojmove poput “prava” jer smatramo da je svaka šalša prava kada se oko nje potrudite i skuhate je po svojim afinitetima), ona je koja se sastoji samo od rajčica, češnjaka, maslinovog ulja, soli, papra i po potrebi malo šećera. Kao takva odlična je baza jelima. Šalša koju i same već godinama pripremamo, sadrži još luk, svježi bosiljak i majčinu dušicu.

Želite li je pripremiti za zimnicu, trebat će vam nešto više rajčica, barem četiri do pet kilograma. I u našem receptu za kuhanje šalše koristimo tu količinu.

Sastojci
  • 5 kilograma zrelih, mekših i većih rajčica
  • 1 kilogram luka
  • 10 režnjeva češnjaka
  • maslinovo ulje
  • sol
  • šećer
  • bosiljak i origano
Postupak

Savjetujemo vam da koristite veće rajčice kako biste im brže i lakše uklonili kožicu. Svaki rajčicu na vrhu u križ zarežite (kako kad pečete kestene). Uronite ih na  minutu u kipuću vodu i uz pomoć vilice odstranite im kožu. Potom ih narežite na komade.

Luk narežite na sitne kockice i stavite dinstati na maslinovo ulje (ulijte ga u lonac toliko da obilato prekrije dno). Nakon što postane staklast, dodajte usitnjeni češnjak i pustite da zamiriše, a onda u lonac ubacite rajčicu. Sada posolite (dva-tri prstohvata), ostavite da zakuha pa pustite da se dva sata (ili dok se ne zgusne, a rajčice raspadnu), krčka na laganoj vatri, uz redovito miješanje kako šalša ne bi zagorjela. 

Otprilike 15-ak minuta pred kraj, a kad je rajčica skroz mekana skuhana, one veće komade što su ostali, zgnječite kuhačom te dodajte šaku svježeg bosiljka i grančicu-dvije origana. Ako nemate svježe aromatično bilje, onda stavite sušeno, istovremeno kada u lonac stavljate rajčicu. Što se tiče samog lonca, za kuhanje šalše bilo bi dobro imati širi lonac s debljim dnom. Ako nemate dovoljno veliki lonac, podijelite količinu u dva lonca. Desetak minuta pred kraj, probajte šalšu i ako je kisela, dodajte prstohvat šećera.

Kuhanje šalše nije laboratorijska radnja stoga opustite se i uživajte, isprobavajte, solite, šećerite po vlastitom nahođenju (samo kod šećera ipak pripazite da ne pretjerate).

Kada je šalša kuhana (bit će umjereno gusta te će se jasno na njoj vidjeti ulje) ostavite je da se ohladi pa zaledite. Naravno, podijelite je po porcijama prije, no što ju stavite u zamrzivač. Možete je zalediti u posudama ili vrećicama za zamrzavanje.

Brzo kuhanje šalše

Želite li brzinski ručak, a nemate u ledu ili u staklenkama šalšu koju ste skuhali, napravite je koristeći pelate.

Postupak je isti, samo što traje pola sata do 40 minuta. Luk narežite na sitno, dinstajte dok ne zastakli, dodajte češnjak pa kad pusti miris ulijte pelate u lonac. Posolite, po potrebi pošećerite, dodajte začinsko bilje i kuhajte na laganoj vatri nešto više od pola sata.

A što sa šalšom?

Šalša može biti prilog mesu, no tada je dobro ukuhajte da postane jako gusta. U verziji laganog ručka jest ćete je s palentom. Nju pak skuhajte pa izlijte u duboki pleh i ostavite kratko u njemu da poprimi formu, potom je narežite na kvadrate i zapecite na grill tavi. Želite li ipak nešto konkretnije pojesti, u nastavku je recept za mesne okruglice u šalši.

Mesne okruglice u šalši

Sastojci za četiri osobe

  • 500 grama junećeg mljevenog mesa
  • kriška do dvije starog kruha
  • malo mlijeka
  • jedna srednje velika glavica luka
  • jaje
  • sol
  • papar
  • list peršina
  • 4 dcl šalše
  • špageti

Luk narežite na sitno i popržite na ulju dok ne požuti. Kruh umočite u mlijeko. U veću posudu stavite meso, jaje, dodajte luk i kruh koji ste rukom ocijedili te posolite i popaprite, dodajte sitno narezani list peršina i sve dobro pomiješajte i sjedinite. Od smjese oblikujte okruglice te ih zapecite sa svih strana na ulju, na tavi.

U lonac stavite šalšu, a kad zavri u nju dodajte mesne okruglice i kuhajte na laganoj vatri pola sata do 40 minuta (ako je šalša pregusta, razrijedite je vodom kako biste mogli skuhati okruglice. Do kraja kuhanja šalša će se reducirati). Mesne okruglice u šalši servirajte uz špagete. Naravno, uz šalšu odlično ide parmezan pa neka i on bude neizostavan u vašem hladnjaku.

Dobar tek! 

Ne propustite

Gastronomija

Zanimljiva i prefina priprema glavonožaca

Gastronomija

Savršeni zalogajčići u sočnom umaku

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.