Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Brinimo jedna o drugoj

Brinimo jedna o drugoj! Ovo su opasne bolesti i stanja koje se češće javljaju kod žena

Listopad smo posvetili zdravlju žena pa ćemo pod geslom #brinimojednaodrugoj progovoriti općenito o ženskom zdravlju.

Listopad smo posvetili zdravlju žena pa ćemo pod geslom #brinimojednaodrugoj progovoriti općenito o ženskom zdravlju.

Iako je puno stanja i bolesti koje prijete i ženama i muškarcima, često se one neće razviti u isto vrijeme kod oba spola, a ni ishod bolesti ne mora biti isti. Hormonalna slika, utjecaj psihe na zdravlje, fiziologija – samo su neki od razloga zašto se neke bolesti češće razvijaju kod žena nego kod muškaraca.

Specifičnosti moždanog udara i kardiovaskularnih bolesti kod žena

Tako se tek posljednjih desetak godina intenzivno govori o tome kako moždani udar, kao i sve kardiovaskularne bolesti, kod žena imaju specifičnosti, a nažalost i puno više žena umire od posljedica tih bolesti. Nažalost, rizik za moždani udar i kardiovaskularne bolesti kod žena još je uvijek podcijenjen, smatrajući da su žene zaštićene hormonskim statusom. Međutim, žene imaju niži rizik samo u fertilnoj dobi od moždanog udara i kardiovaskularnih bolesti, a nastupom menopauze, rizik se izjednačava rizikom u muškaraca. Isto tako, simptomi moždanog udara i kardiovaskularnih bolesti u žena se razlikuju od onih kod muškaraca, pa bolesti često pravovremeno prepoznata i adekvatno liječenje.

Ako vas interesira, više o specifičnim simptoma moždanog udara kod žena pročitajte na POVEZNICI.

U Hrvatskoj su kardiovaskularne bolesti vodeći uzrok smrtnosti desetljećima. U 2022. godini umrlo je 22 303 osoba, odnosno 39,1 % od ukupno umrlih (2021.g.- 23 184 umrlih). 

Analiza po spolu pokazuje da su uzrok smrti 43,8 % umrlih žena (12 738) te 34,3 % umrlih muškaraca (9 565). Slikovito prikazano na grafu dolje.

Žene, 43,8% umrlih žena je od kardiovaskularnih bolesti

Vodeće dijagnostičke podskupine su ishemijska bolest srca s udjelom od 12,2% (6 925) i cerebrovaskularne bolesti s udjelom od 7,5 %  (4.289) u ukupnom mortalitetu.

Rak dojke više nije predvodnik smrti kod žena

Prema podacima iz 2022., broj smrti od raka dojke u Hrvatskoj petu godinu zaredom bilježi pad, pa tako ova opaka bolest više nije predvodnik uzroka smrti Hrvatica već se sada nalazi na trećem mjestu, nakon raka pluća i raka debelog crijeva.

Rak dojke je ipak i dalje najčešće sijelo raka kod žena. U Hrvatskoj godišnje se otkrije oko 2300 novih slučajeva raka dojke, što je otprilike šest dnevno. 21% žena s novootkrivenim rakom je mlađe od 50 godina, 50% u dobnim skupinama koje su uključene u nacionalni program probira (50-69 g.), a 29% u dobi iznad 70 godina. Prema procjenama Međunarodne agencije za istraživanje raka za 2020. godinu, rak jajnika se godišnje dijagnosticira kod gotovo 314.000 žena diljem svijeta, a odgovoran je za više od 207.000 smrtnih slučajeva. Samo u zemljama EU-27, u 2020. godini od raka jajnika oboljelo je 40.000 žena, a umrlo 27.000.

Rak vrata maternice javlja se u mlađoj dobi

U Hrvatskoj posljednjih 10 godina bilježimo oko 320 slučajeva i oko 120 smrti od raka vrata maternice godišnje. Za razliku od većine drugih sijela raka, rak vrata maternice javlja se u nešto mlađoj dobi – prema posljednjim podacima Registra za rak. U 2020. je trećina novooboljelih žena bila mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice je treće sijelo raka žena u dobi od 30 do 39 godina (iza raka dojke i raka štitnjače).

Prema podacima o smrtnosti, u 2021. godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj umrle su 122 žene (stopa 6,1/100 000), od kojih je jedna trećina bila mlađa od 60 godina. Važno je napomenuti da nastanak raka cerviksa u velikoj mjeri možemo spriječiti ili otkriti u vrlo ranoj fazi cijepljenjem protiv HPV-a i preventivnim pregledima, što je dovelo do znatnog smanjenja tereta ove bolesti u razvijenim zemljama.

Kako otkrivaju podaci Registra za rak HZJZ-a iz 2017. godine, kod žena je najčešće sjelo raka dojka, zatim kolorektum, pluća, tijelo maternice, štitnjača, jajnik, jajovod i adneksa i gušterača.
Određene psihičke poteškoće javljaju se češće kod žena

Stres, loše raspoloženje ili anksioznost ne biraju spol i dob, ali ipak istraživanja dovoljno dugo ukazuju na činjenicu da će se određene psihičke poteškoće prije razviti kod žena. Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ navodi kako specifičnosti psihijatrijskih poremećaja kod žena ovise o genetskim, tjelesnim, psihosocijalnim, kulturnim faktorima.

Češće će se kod žena javiti depresija, anksioznost, a primjerice unipolarni depresivni poremećaj dvostruko je češći kod žena nego kod muškaraca, a čini se da je i perzistentniji. Spolne su razlike vidljive i pri pokušajima samoubojstva. Muškarci umiru od samoubojstava otprilike četiri puta više nego žene, ali žene pokušavaju samoubojstvo dva do tri puta češće od muškaraca.

Žene su sklonije i poremećajima u prehrani te čine najmanje 85% svih slučajeva anoreksije i bulimije i 65% slučajeva poremećaja kompulzivnog prejedanja.

Partneri projekta #brinimojednaodrugoj:

Biobaza, Intimina, nutribullet, OMNi-BiOTiC, Tvornica zdrave hrane, Uriage, 

Argentum, Lactogyn, Libresse, Poliklinika Medikol, Pharmeria & Femimaxx, Yasenka

Ne propustite

Savjeti stručnjaka

Termogeni učinak hrane sličan je učinku koji na tijelo ima fizička aktivnost.

Suncokreti na oblacima

Često mi kažu: „Uh, komotna si...“ Odgovor je uvijek isti. Da, jesam, komotna sam jer mi se može, jer si to želim...

Darivanje

Eucerin Hydro Protect fluid za zaštitu lica od sunca SPF 50+ prikladan je za svakodnevnu upotrebu.

Zanimljivosti

Zahvaljujući inovativnom partnerstvu između održivog modnog brenda Krie Designa i projekta Provir, ribarske mreže postale su naš saveznik u borbi protiv zagađenja mora i...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.