Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Brinimo jedna o drugoj

Đumbir: Nakon njega ništa više nije isto

Otkad smo popile čaj od đumbira, više ne želimo piti kupovne čajeve

Đumbir je trajna, gomoljasta biljka iz porodice ljiljana. Tisućama godina koristi se kao lijek, začin, hrana i sredstvo za uljepšavanje. Sadži kalcij, magnezij vitamine B6 i C, a bogat je gingerolom – prirodnim sastojkom koji poboljšava rad crijeva, olakšava i potiče probavu, ublažava nadutost i želučane tegobe te sprječava grčeve.

Đumbir također sprječava nastanak čireva potičući lučenje sluzi, a poznata su i njegova analgetska, smirujuća i antibakterijska svojstva, dok se zbog antihistaminskog djelovanja koristi i kod liječenja alergija. Liječenje artritisa đumbirom nadmašuje rezultate liječenja na konvencionalan način. Primjenjuje se kod liječenja reumatoidnog artritisa, osteoartritisa i drugih bolesti mišićno-koštanog i vezivnog tkiva.

Istraživanja su pokazala da može suzbiti mučninu izazvanu vožnjom ili trudnoćom, kao i mučninu uzrokovanu kemoterapijom, a pomaže i kod ublažavanja menstrualnih bolova.

Pomoć kod mršavljenja

Čaj od đumbira koristi se i u kurama mršavljenja jer pomaže stvaranju osjećaja sitosti i ubrzava metabolizam. Važno je piti 250 ml čaja od đumbira 15 minuta prije obroka. Đumbir možete kombinirati i s drugim namirnicama i biljkama, kao na primjer limunom i metvicom. Direktno u vodu naribajte korijen đumbira. Pustite da odstoji i popijte. Osjetit ćete lagano peckanje. Koliko đumbira staviti, najbolje ćete sami procijeniti zbog osjećaja peckanja.

Naribajte đumbir u med i “začinite“ s dvije žlice cimeta i dobit ćete savršeno sredstvo za dizanje imuniteta. Dok gutate med, osjetit ćete da se dišni putevi pročišćuju, a povećava se i kapacitet pluća. Đumbir potiče i cirkulaciju.

Ova biljka prilično je siguran prirodni lijek i ima jako malo negativnih posljedica. Naravno, u svemu treba biti umjeren, pa tako i u ispijanju napitka budući da može doći do iritacije usne šupljine. Jedine osobe kojima se ne preporučuje da ga uzimaju su one koje imaju žučni kamenac (jer đumbir potiče proizvodnju žuči) i koje uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi, a kod nekih osoba može prouzrokovati i žgaravicu.

Đumbir je djelotvoran u sitnim količinama od nekoliko grama. Da biste izbjegli neželjene posljedice nemojte konzumirati više od 5 grama dnevno. Čaj ima manje neželjenih posljedica od đumbira u prahu.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Gastronomija

Ako ste ljubitelj biljne prehrane, a načela veganstva imate u malom prstu, sljedeći recept oduševit će sva vaša čula.

Budi fit

Sok od đumbira i krastavaca, s dodatkom limuna i mente jedan je od najpoznatijih prirodnih napitaka za brzo mršavljenje.

Brinimo jedna o drugoj

Jabučni ocat prirodno sadrži visok udio fosfora, magnezija, kalija, kalcija i drugi minerala.

Brinimo jedna o drugoj

Kada uzmemo u obzir činjenicu da su upravo upalni procesi glavni okidač za razvoj raznih kroničnih oboljenja u organizmu, tada đumbir i kurkuma još...

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.