Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Duh i tijelo

Nova savršena vježba je poolates

Sličan je pilatesu ali lakši jer se vježbe rade u vodi.

Time što ih je prenijela u vodu, Boo Pfeiffer je tradicionalnim pokretima Josepha Pilatesa dodala odskoke i uzgon.

Ova nova vježba zove se Poolates (od engleske riječi za bazen – pool i pilatesa). Poolates je pristupačnija ali jednako izazovna trodimenzionalna vježba u vodi koja će istanjiti, ojačati i rastegnuti vaše tijelo.

'Poolates ostaje vjeran vježbama Josepha Pilatesa, s tom razlikom da ga manji pritisak na zglobove i mišiće čini pristupačnijim', objašnjava Boo Pfeiffer. Vježbanje u vodi dopušta i sudjelovanje osobama s ozljedama, artritisom ili onima koje prekomjerna težina sprječava da izvedu neke pokrete.

Načelo pilatesa zasnovano je na preciznosti, kontroli, koncentraciji i disanju te kako sve to postaje jedno. Ključna stvar je da, suprotno uvjerenjima, poolates ne znači plutanje uokolo u vodi. Vježba se izvodi stojeći, na stepenicama bazena ili kraj ograde, a tek kada dođete na naprednu razinu možete početi s horizontalnim položajima.

Kad ste u vodi imate malu ili nikakvu kontrolu nad onima što se događa, sva vaša energija i snaga odlazi na trud da ne padnete. Možda postoji manji odskok nego na tlu, ali u poolatesu se morate oduprijeti uzgonu, što je izazovno.

Ipak, borba s uzgonom je mnogo nježniji osjećaj nego borba s gravitacijom, što vježbu čini više opuštajućom u cjelini. 'Dobivate više od uma i tijela', objašnjava Boo. 'Možete se više opustiti i tako se lakše usredotočiti i koncentrirati na pokrete.'



Baš svaka vježba tijekom poolatesa uključuje vaše srce, trbuh, leđa i mišiće struka. Ako sve pokrete ne spojite i ako oni nisu precizni, bit ćete izbačeni iz ravnoteže i ''otpuhat'' će vas voda.

Svaka vježba počinje organizacijom držanja – ako niste u pravilnom položaju otpočetka, nećete imati kontrolu nad pokretima. Morate raditi tako da spriječite preokretanje. Voda na tijelo djeluje kao oklop i ako vježbu radite nepravilno osjećat ćete ju više nego kad biste bili na prostirci, a vjerojatno ćete i pasti. ''To je bio-povratna informacija. Osjećate vodu na vašem tijelu na način na koji ne osjećate zrak, što znači da u vodi nema granice pogreške'', kaže Boo.

Na satu poolatesa bi temperatura vode trebala biti između 30 i 33 stupnja Celzijevih, dakle topla. Kako kaže Boo, ljudi u vodi imaju veći raspon pokreta, kao i veću fleksibilnost i rastezljivost, a hladna voda će samo smanjiti mišiće. Najvažnije je zapamtiti da s poolatesom radite na tijelu izvana i iznutra, dakle, skočite u vodu!

Metro-portal.hr

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ne propustite

Gastronomija

Ako ste ljubitelj biljne prehrane, a načela veganstva imate u malom prstu, sljedeći recept oduševit će sva vaša čula.

Brinimo jedna o drugoj

Jabučni ocat prirodno sadrži visok udio fosfora, magnezija, kalija, kalcija i drugi minerala.

Budi fit

Ubrzajte metabolizam i uklonite nadutost...

Gastronomija

Cvjetača gotovo da i ne sadrži masti i ugljikohidrate. Sadrži fitonutrijente i gotovo je bez kalorija.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.