Connect with us

Hi, what are you looking for?

She.hrShe.hr

Savjeti stručnjaka

Pitate se ulazite li u menopauzu? Ovi će simptomi otkriti da je došlo do promjena

Menopauza se ne događa preko noći, a simptomi će se razlikovati kod svake žene. Kako onda znati da ulazite u menopauzu?

Menopauza se ne događa preko noći, a simptomi će se razlikovati kod svake žene. Kako onda znati da ulazite u menopauzu?

Prema definiciji, menopauza nastupa 12 mjeseci nakon zadnje menstruacije, a perimenopauza je stanje kada se tijelo priprema za menopauzu.

Tri stadija menopauze

Perimenopauza – ovo prijelazno razdoblje, a javlja se 3 do pet godina prije menopauze. Razina estrogena opada i mogu se javiti simptomi slični menopauzi. U ovom periodu žena još može ostati u drugom stanju.

Menopauza – Nastupa nakon 12 mjeseci izostanka menstruacije, jajnici prestaju s proizvodnjom većeg dijela estrogena. Često nastupa kada žena napuni 50 godina.

Postmenopauza – Nastupa nakon menopauze, simptomi nestaju, a razina estrogena i dalje opada.

Kada možemo očekivati perimenopauzu?

Svaka žena će imati svoje iskustvo, ali većina će simptome prijavite već kad napuni 40 godina. Ona naravno može nastupiti i ranije ali i kasnije. Javlja se otprilike 4 godine prije menopauze.

Prvi simptomi menopauze

Perimenopauza i menopauza mogu donijeti veliki broj psihičkih i fizičkih promjena u život žene, a mnoge se iznenade kada se jave simptomi… Tjelesna aktivnost, pravilna prehrana i ograničen unos alkohola i kofeina mogu pomoći kod simptoma:

  • Neredovite menstruacije
  • Valunzi
  • Nesanica
  • Promijene raspoloženja
  • Gubitak libida i nelagoda prilikom odnosa

Menstruacija može biti blaga ili obilna i tako nekoliko godina do menopauze. Važno je redovno posjećivati ginekologa, posebno ako su menstruacije jako obilne.

Valunzi i znojenje tijekom noći

Naleti ili napadaji vrućine, tzv. valunzi, važni su simptom su menopauze koji nam mogu poremetiti svakodnevicu. Ti iznenadni naleti vrućine su često udruženi s jakim znojenjem, koje može biti toliko obilno da će utjecati i na san. Njih ne možemo pobijediti ali postoje određene navike koje se tiču stila života kojima možete ublažiti njihovu pojavu. Nosite prozračnu odjeću, pustite zrak u sobu i pri ruci je dobro imate čašu hladne vode.

Nesanica menopauza

U menopauzi dolazi do velikog smanjenja vrijednosti hormona estrogena i progesterona, a kako oni utječu na san, puno je žena u menopauzi koje imaju problema s nesanicom. Kada se javi, ponekad je nemoguće ponovo zaspati. Ta nenajavljena nesanica povezana je s noćnim znojenjem.

Pomoći si možete tako da pratite higijenu spavanja i u krevet uvijek odlazite u isto vrijeme. Izbjegavajte alkohol i kofein.

Promjene raspoloženja

Hormonalne promjene će utjecati i na promjene raspoloženja, pa se mogu javiti anksioznost i depresija.

Tjelesna aktivnost može pomoći, hodajte ili vježbajte jogu. Jedite dobro balansiranu hranu, puno voća i povrća. Ako simptomi postaju sve gori, obratite se stručnjaku.

Gubitak libida

Kako starimo, prirodno je da se naš seksualni nagon s vremenom mijenja. Osim toga, na naš libido mogu utjecati i čimbenici poput stresa i lijekova. Menopauza dodatno pridonosi smanjenu libida, jer se spolni hormoni poput estrogena i testosterona proizvode u mnogo manjim količinama. Tijekom menopauze se javlja suhoća vagine, koja može uzrokovati bol tijekom odnosa. Razgovarajte s liječnikom koji će vam ponuditi moguću pomoć.

Možda je i vama neugodno razgovarati s liječnikom o vašim simptoma, ali nemojte ih ignorirati. Liječnik vam može dati vrijedne informacije, a ako je potrebno i savjetovati preglede.

Ne propustite

Gastronomija

Prehrambeni kvasac je dodatak jelima koji dolazi u obliku pahuljica ili praha. Riječ je o veganskom proizvodu koji, među ostalim, u receptima zamjenjuje mliječne...

Putovanja

Otputovati negdje sve više znači posvetiti se sebi, pratiti vlastiti tempo i potrebe i što više se udaljiti od užurbane svakodnevice.

Putovanja

Pašman je smješten u zadarskom arhipelagu, a odlikuju ga izuzetne prirodne ljepote koje se protežu duž njegovih 70-tak kilometara obale.

Brinimo jedna o drugoj

Akne, suha koža i kosa, lomljivi nokti pa čak i stanja poput ekcema, dijelom su rezultat genetike, a dijelom neadekvatne prehrane.

Advertisement

Impressum


Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.